Nowoczesna ma swoją wizję Placu Defilad. Mieszkania, sklepy i biurowce w otoczeniu zieleni

Działacze warszawskich struktur Nowoczesnej twierdzą, że jak najszybciej trzeba skończyć z architektonicznym chaosem na Placu Defilad i w bezpośrednim otoczeniu Pałacu Kultury i Nauki.
Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad mat. pras.

Wielofunkcyjna zabudowa

Działacze Nowoczesnej chcą przywrócić temu miejscu - jak mówią - przedwojenny blask. Najważniejszym założeniem jest wprowadzenie współczesnej zabudowy łączącej funkcje kulturalne, rekreacyjne i mieszkaniowe z usługami i biznesem.

Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad mat. pras.

Pełnomocnik do spraw rewitalizacji

- To rozwiązanie na miarę europejskiej metropolii - mówi Sławomir Potapowicz, szef warszawskich struktur Nowoczesnej.

Jeśli Nowoczesna razem z Platformą Obywatelską będzie współrządzić w stolicy, to zapowiada powołanie miejskiego pełnomocnika odpowiedzialnego za rewitalizację Placu Defilad.

Chaos na placu Defilad

- Od lat dziewięćdziesiątych obserwujemy tu bałagan i brak skutecznych działań zmierzających do przywrócenia Placu Defilad i jego najbliższego otoczenia mieszkańcom. Widzieliśmy tu już ogromne targowisko, szpetne pawilony handlowe, a nawet wesołe miasteczko. Dziś mamy w samym centrum stolicy wielki parking i coś na kształt dworca autobusowego. Najwyższy czas coś z tym zrobić - mówi Potapowicz.

Sklepy i mieszkania

Południowa część placu ma być strefą życia. Teren zdominują handel, usługi i zabudowa mieszkaniowa. Takie połączenie ma nawiązywać do przedwojennych tradycji tego miejsca.

Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad mat. pras.

Miejski plac na imprezy

Wschodnia część Placu Defilad (od strony ul. Marszałkowskiej) ma być strefą kultury. W wizji utrzymane jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jednak jej autorzy dopuszczają drugi budynek o podobnym przeznaczeniu. Pomiędzy nimi ma rozciągać się miejski plac. Według autorów koncepcji, idealny pod masowe imprezy.

Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad mat. pras.

Biurowce i park

Zachodnia część od strony Emilii Plater ma być zdominowana przez biurowce tworzące strefę biznesową. Z kolei od strony ulicy Świętokrzyskiej znalazłoby się miejsce na zieleń.

Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad Koncepcja rewitalizacji otoczenia Placu Defilad mat. pras.

Przedwyborcze obietnice

To już druga przedwyborcza obietnica rewitalizacji otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Pierwszą opublikował Jan Śpiewak, kandydat na Prezydenta Warszawy z Wolne Miasto Warszawa. Jego wizja przewiduje praktycznie samą roślinność ze strefami do wypoczynku.

Nowoczesna odniosła się do wizji Śpiewaka. - Nasza wizja jest odważna, ale od zyskujących poklask pomysłów stworzenia tu miejskiej dżungli odróżnia się realizmem - powiedział Marek Szolc, sekretarz warszawskich struktur Nowoczesnej.

Więcej o:
Komentarze (80)
Plac Defilad. Nowoczesna ma swoją wizję centrum Warszawy
Zaloguj się
 • brak.slow

  Oceniono 41 razy 31

  I to będzie wyglądało tak jak na tym obrazku ? Sam beton i szkło? Żeby nadać temu przedwojenny szyk to musielibyscie wiedzieć czym jest zabudowa pierzejowa kwartalowa i znaleźć daj Boże jakiegoś naprawdę dobrego architekta bo te elewacje to k.ał a nie sztuka.

 • 174pit

  Oceniono 38 razy 28

  "... chcą przywrócić temu miejscu - jak mówią - przedwojenny blask"
  Co wszyscy maja z tą "przedwojną"? Raj utracony, złota epoka, kraina mlekiem i miodem płynąca. Przypominam, że od tego czasu za chwilę upłynie 100 lat. Trochę się na świecie zmieniło przez ten czas (z wyjątkiem polskiej kołtunerii).
  I pytam się szanownych wizjonerów z Nowoczesnej (swoją drogą nazwa "od czapy" dla kogoś zapatrzonego w przeszłość jak w tęczę) czym i którędy będą dojeżdżać (lub wyjeżdżać) mieszkańcy i korzystający z kulturalno-usługowej oferty? Gdzie zaparkują swoje luksusowe ciężarówki? Pod ziemią? W tunelu średnicowym, czy metra? I czym będą oddychać w tak zakitowanym centrum miasta?

 • aa1000

  Oceniono 52 razy 20

  Szanowny panie .Nowoczesny Potapowicz.
  Centrum miasta należy uwolnić od biurowców już istniejących, a nie dostawiać następne.
  Przecież ta armada biuralistów dociąży komunikację publiczną jak i indywidualną. Przecież ta propozycja to budowa miasteczka w centrum miasta.
  Bardzo dobrym jest pomysł pana Śpiewaka - zieleń i zieleń z ewentualnym muzeum w niej schowanym.

 • rezun-one

  Oceniono 24 razy 16

  Hodowcy smogu, łapy precz od Placu Defilad.
  Co wy tam chcecie budować, komórki dla "słoików"?
  Jaki na to pójdzie, jeszcze więcej obieca, wybuduje tam autostradę, obwodnicę, most i metro.

 • qawsedrftg

  Oceniono 33 razy 13

  To jest właśnie POPiS. Przedwojenny blask? Przed wojną tu stały ciasno stłoczone czynszówki (szybko i byle jak budowane dla zysku), ale oczywiście styropianowcy wszystko kochają w Polsce pańskiej, syf brud i biedę też. Pewnie potem się okaże że zielone dachy to problem więc powstanie tylko jeden, a reszta chłam korporacyjny - ale kasa będzie się zgadzać.

  Zdecydowanie bardziej podoba mi się koncepcja Śpiewaka, by zrobić tu park centralny. POPiSowi już dziękujemy. Nowoczesna miała odesłać POPiS do muzeum, a stała się jego częścią :)

 • wudeer

  Oceniono 20 razy 12

  kilka krzaków i zielone dachy, żeby ładnie nie wizualizacjach wyglądało. może jeszcze dajcie zielony asfalt na AJ i Marszałkowskiej, wtedy będzie jak w lesie. można dać zabudowę nad torami linii średnicowej z lokalami usługowymi w parterze jako pierzeję AJ, ale zabudowa całego skweru przed pałacem kultury to porażka. tam są stare drzewa, które trzeba by było wyciąć pod zabudowę.

 • Gregio8

  Oceniono 24 razy 12

  K....a m.c zaorajmy wszystko w miescie i dowalmy kolejne biurowce i bloki. A kiedy jakis teren zostanie przeznaczony dla mieszkancow na teren zielony! Pewnie nigdy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX