Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]

Dziś obchodzimy 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Z tej okazji od samego rana w Warszawie trwają oficjalne obchody. Przedstawiciele władz odwiedzą kilka miejsc pamięci, w których złożone zostaną wieńce. O godzinie 17, jak co roku 1 sierpnia, zawyją syreny. Warszawiacy zatrzymają się na minutę, aby oddać hołd Powstańcom Warszawskim.

Uroczystości na Powązkach

Kwiaty złożono również przy grobie gen. Antoniego Chruściela 'Montera' na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach. Zgromadzono się tam o godzinie 16

O 17:00, jak co roku, w Warszawie zawyją syreny. Główne obchody Godziny "W" odbędą się przy pomniku Gloria Victis na powązkowskim cmentarzu.

Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego

ODŚWIEŻ RELACJĘ

Uroczystości kontynuowane były od godziny 14 przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przed Sejmem na ul. Wiejskiej. 

Podczas uroczystości przemawiała m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przypomniała w swojej mowie o działalności struktur samorządowych w okupacji. 

Wśród uczestników i przemawiających był także wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

W okolicach Sejmu pojawił się również Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który kilka godzin wcześniej przemawiał na warszawskiej Ochocie przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela 'Montera', rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

O 15:30 delegacje złożyły przed pomnikiem wieńce.

Kwiaty przed pomnikiem gen. Rowieckiego

ODŚWIEŻ RELACJĘ

O godz. 13:15 złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego 'Grota' (róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich). Przy śródmiejskim pomniku pojawiły się delegacje powstańców warszawskich, polityków i urzędników państwowych.

Obchody na Uniwersytecie Warszawskim

ODŚWIEŻ RELACJĘ

Powstańców wspomina dziś także Uniwersytet Warszawski. O godzinie 12 rozpoczęło się spotkanie z członkami Grupy Bojowej 'Krybar'. 1 sierpnia 1944 roku powstańcy próbowali odbić z rąk okupanta kampus uniwersytecki. 

Prezydent upamiętnił Polaków zamordowanych na Woli

ODŚWIEŻ RELACJĘ

O godzinie 11 prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed tablicą upamiętniającą 70 Polaków zamordowanych na warszawskiej Woli. 

Czytaj więcej: Rzeź Woli. Była zaplanowanym, systematycznym mordowaniem ludności dzielnicy

W krótkiej wypowiedzi dla dziennikarzy podkreślił, że w takim dniu konieczna jest również pamięć o cywilach, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego.

Premier pod Muzeum Powstania Warszawskiego

ODŚWIEŻ RELACJĘ

W tym samym czasie, również o godz. 10, pod dzwonem 'Montera' przy Muzeum Powstania Warszawskiego kwiaty złożył premier Mateusz Morawiecki. Wygłosił też przemowę.

Zapowiedział w niej m.in. dwukrotne zwiększenie funduszy dla żyjących powstańców i żołnierzy walczących o niepodległość oraz to, że grobami poległych bohaterów będzie zajmowało się państwo.

Czytaj więcej:  Morawiecki na rocznicy Powstania Warszawskiego: rząd zwiększy pomoc dla powstańców i 'wyklętych'

- Podjąłem decyzję o podniesieniu funduszu dla Powstańców, Żołnierzy Armii Krajowej i Żołnierzy, którzy walczyli za naszą wolność o 100 proc. - powiedział premier. 

Marsz Mokotowa odbywa się od kilku lat (2009 r.) Marsz Mokotowa odbywa się od kilku lat (2009 r.) Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

Uroczystości na Mokotowie

ODŚWIEŻ RELACJĘ

O godzinie 10 uroczystości przeniosły się na Mokotów, w okolice pomnika Mokotów Walczący - 1944 (Park im. gen. G. Orlicza-Dreszera).

Na uroczystości w Parku Dreszera obecni byli oczywiście Powstańcy Warszawscy i weterani II wojny światowej, żołnierze AK i innych polskich formacji zbrojnych. Pojawili się również m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Senatu. 

Przemówienie wygłosił Eugeniusz Tyrajski 'Sęk', przedstawiciel pułku AK 'Baszta' oraz innych mokotowskich oddziałów powstańczych oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

- Dla nas pamięć o powstaniu ma ogromne znaczenie, dlatego ja przytaczam tutaj często taki wierszyk: Wszystko na świecie przemija powoli, i pamięć o szczęściu i o tym, co boli. Wszystko przemija, tak chce przeznaczenie. Jedno tylko zostaje - wspomnienie - powiedział Tyrajski. Podkreślił również, że dla niego 1 sierpnia to zawsze dzień pamięci.

Po oficjalnej części odbędzie się marsz Mokotowa - przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej. Tradycyjny przemarsz ruszył o godzinie 11.

Rafał Trzaskowski na Powązkach

Pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego uczcił również Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia PO. Polityk pojawił się w środę na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Trzaskowski złożył kwiaty na grobach powstańczych brata i siostry swojej matki oraz na grobowcu dowódcy AK gen. 'Bora' Komorowskiego. W wizycie towarzyszył mu syn generała - Adam Komorowski.

Uroczystości na Ochocie

Obchody rozpoczęły się o godzinie 9 rano złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela 'Montera', dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68 na warszawskiej Ochocie - dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK).

Głos zabrali m.in. Jan Józef Kasprzyk (Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych), Bogdan Bartnikowski - Powstaniec Warszawski, który walczył na Ochocie. Powstaniec opowiedział m.in. o tym, jak wyglądały pierwsze 10 dni walk, w których uczestniczył. 

Jan Kasprzykowski w swoim przemówieniu podkreślał m.in. to, że Powstanie Warszawskie bez wątpienia było zrywem potrzebnym. Fragment jego przemówienia wzbudził jednak kontrowersje. Polityk oprócz Powstańcom, podziękował również Patrykowi Jakiemu.

Czytaj więcej:  74. rocznica Powstania Warszawskiego. Trwają obchody. Jan Kasprzyk z PiS dziękuje Patrykowi Jakiemu

- Złożona deklaracja przez Patryka Jakiego, iż powinien w Warszawie powstać dom weterana, za to bardzo serdecznie panie ministrze dziękujemy - powiedział Kasprzykowski.

Po krótkich przemówieniach odbyło się złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje.

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w Warszawie Fot. Maciej Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Godzina "W"

Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17.00 zawyją w Warszawie syreny. Godzina "W", czyli oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy pomniku Gloria Victis.

Miejskie syreny zawyją także w innych miejscach Warszawy: na Mokotowie (przy Metrze Wilanowska), na Pradze-Północ (Targowa/Kijowska), na Pradze-Południe (ul. Fieldorfa / Zamieniecka/Ostrobramska, rondo Waszyngtona), w Śródmieściu (Rynek Starego Miasta), na Ursynowie (KEN/Wąwozowa), w Wilanowie (Przyczółkowa 29) oraz we Włochach (al. Krakowska/1 Sierpnia).

O tej samej godzinie w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego odbędzie się również akcja 'Wolność łączy'.

Powstańcy zostaną także uczczeni na placu Zamkowym w Warszawie. Od godziny 16 do 17:15 teren ten jest zarezerwowany na zgromadzenie środowisk prawicowych. 

Zgromadzeni na placu ludzie mają utworzyć symbol Polski Walczącej, czyli tzw. Kotwicy. W momencie wybicia Godziny "W" wszyscy staną na baczność, a organizatorzy uwiecznią ten moment na fotografii zrobionej w góry. 

Wojewoda 'zarezerwował' plac Zamkowy w Warszawie. Na trzy kolejne lata

Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na pl. Krasińskich Obchody 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego na pl. Krasińskich DAWID ŻUCHOWICZ

W przeddzień rocznicy powstania

Obchody dotyczące 74. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego rozpoczęły się już wczoraj. 

We wtorek przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odbył się Apel Poległych. Na placu Krasińskich w Warszawie pojawili się powstańcy warszawscy, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz mieszkańcy stolicy. 

Obchody rozpoczęły się od polowej mszy świętej, której przewodniczył ks. bp gen. bryg. dr Józef Guzdek. Po jej zakończeniu głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda - w przemówieniu podziękował walczącym i podkreślił, że ich upór był inspiracją dla kolejnych pokoleń. 

Więcej o:
Komentarze (35)
Obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [RELACJA]
Zaloguj się
 • elninio5

  Oceniono 24 razy 22

  Chwała poległym cywilom i bohaterskim powstańcom, którzy zginęli za Ojczyznę. Hańba tym co dążąc do utrzymania władzy za wszelką cenę kosztem ludzkich istnień, doprowadzili do wybuchu powstania, gdyż przez ich lekkomyślność zginęło setki tysięcy niewinnych cywilów, wykrwawili się niepotrzebnie patrioci i, Brak amunicji, broni, zaopatrzenia, środków opatrunkowych itp. Jak w ogóle ktoś mając tego świadomość mógł wydać rozkaz wybuchu powstania?

 • dolorek

  Oceniono 28 razy 22

  Tak, czcijmy gościa, który wydał wyrok śmierci na Warszawę i jej mieszkańców.

 • nietyp

  Oceniono 23 razy 17

  Chory kraj... Zbrodniarze i głupcy, zamiast kary otrzymują honory. Chcieli sobie postrzelać... i miasto, a wraz z nim 200 tys. ludzi wyparowało!!! Patologia.

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 17 razy 11

  to prawdpodobnie agent NKWD- jego obsesyjne parcie do samobójczego powstania nie mogło być aż taką głupotą, było ewidentną, zaplanowaną robotą na korzyść Stalina.

 • ergiel

  Oceniono 9 razy 9

  Co za kretyńska propaganda.

 • ksywa

  Oceniono 11 razy 7

  Dziś rano w radiu usłyszałam, cytuję "W Powstaniu Warszawskim zginęło ok. 150 tys. Warszawiaków". Really? 150 tys. BRAŁO UDZIAŁ w powstaniu i zginęło w walce, czy może to jednak troszkę inaczej było?! Po kiego to pranie mózgów co roku i co roku coraz dłużej i efektywniej? Mam dość!

 • Oceniono 8 razy 6

  "W tym samym czasie pod dzwonem "Monstera" przy Muzeum Powstania Warszawskiego kwiaty złożył również premier Mateusz Morawiecki"
  Monster pewnie się bardzo ucieszył. Monster miał pewnie na imię Joe.

 • dziadekjam

  Oceniono 5 razy 5

  Tacy "chruściele" spowodowali większe straty wśród polskich patriotów niż NKWD i UB razem wzięte...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX