Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poleciła sprzedać ulice i drogi rowerowe? Bulwersujące odkrycie reportera

Onet donosi, że dotarł do korespondencji urzędników Biura Gospodarowania Nieruchomościami. Wynika z niej, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście wydała zgodę na reprywatyzację nieruchomości, gdzie miasto planowało budowę lub poszerzenie ulic.
Hanna Gronkiewicz-Waltz Hanna Gronkiewicz-Waltz DAWID ZUCHOWICZ

"Wyraziła zgodę"

"Pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wyraziła zgodę, aby regulować na rzecz następców prawnych dawnych właścicieli również te części nieruchomości hipotecznych, które zarówno w projektach mpzp (miejski plan zagospodarowania przestrzennego - red.), jak i w już uchwalonych mpzp położone są w linii rozgraniczających ulic i przeznaczone na poszerzenie lub budowę ulic - dróg publicznych, ścieżek rowerowych, zatok parkingowych itp." - czytamy w korespondencji, do której dotarł Onet.

Tak miała pisać była naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami - Gertruda J.-F. (ma zarzuty prokuratorskie) do pracowników BGN.

Jak pisze Andrzej Gajcy, reprywatyzacja ulic jest niezgodna z prawem. Są one - podobnie jak drogi rowerowe czy zatoki parkingowe - chronione przed skutkami dekretu Bieruta.

W kwietniu 2009 r. wysoka urzędniczka BGN pisała, że zgoda została wydana. 'O ile miejscowy plan dopuszcza zachowanie istniejących zabudowań czy urządzeń do czasu realizacji inwestycji' - zaznacza Onet.

Ratusz: Prezydent nie wydaje decyzji zwrotowych

W rozmowie z metrowarszawa.pl rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk mówi, że to pracownicy BGN (a nie prezydent) weryfikują dokumenty dotyczące każdej nieruchomości. - Czy są zgodne z przepisami, czy można wydać decyzję zwrotową w świetle obowiązującego prawa - podkreśla.

Poza tym - tak mówi orzecznictwo Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego - o drodze można mówić tylko wtedy, kiedy w danym miejscu taka rzeczywiście istnieje, a nie kiedy jest planowana. Jeśli droga jest tylko w planach, nie ma przesłanki do wydania odmownej decyzji.

Urzędnicy, jak mówi Milczarczyk, musieli brać pod uwagę orzeczenia SN i NSA w każdej konkretnej sprawie.

Sebastian Kaleta (z lewej) i Patryk Jaki Sebastian Kaleta (z lewej) i Patryk Jaki SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Komisja w końcu przesłucha prezydent?

- Takie informacje komisja posiada, że Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poleciła reprywatyzować nieruchomości, które w przyszłości są przeznaczone pod drogi - powiedział PAP (cytowanej przez Onet) Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

Polityk dodał, że komisja będzie chciała na tę okoliczność przesłuchać prezydent Warszawy. Ta jednak od początku jej działania odmawia stawienia się.

***

Co myślicie o reprywatyzacji? Waszym zdaniem Hanna Gronkiewicz-Waltz wiedziała o niej? Piszcie na metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (152)
Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poleciła reprywatyzować ulice i drogi rowerowe? "Komisja posiada takie informacje"
Zaloguj się
 • polonia102

  Oceniono 59 razy 31

  "Wasze ulice nasze kamienice" a wyszlo nasze ulice i nasze kamienice!

 • japka_putina

  Oceniono 57 razy 29

  Pisiory docinały jej, że że w EBOiR była bufetową (faktycznie odpowiadała za takie rzeczy) i nawet w snach nie mieli nadziei, że zostanie grabarzową.

 • kixx

  Oceniono 51 razy 21

  A co pisala Gazeta Wyborcza przed referendum w sprwie odwolania HGW?
  Ze wszystkie zarzuty PIS sa falszywe(jeden z glownych to wlasnie reprywatyzacja) i nie idzmy na referendum,wtedy bedzie niewazne
  a pare lat pozniej nagle zmiana-w Gazecie artykul o przekretach i nieprawidlowosciach
  przypadek?

 • maaac

  Oceniono 39 razy 15

  >>Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście poleciła sprzedać ulice i drogi rowerowe? Bulwersujące odkrycie reportera<<
  Tytuł jak z kawału o Radiu Erewań prostującym radzieckie kłamstwa.
  Czyli tytuł jest w zasadzie prawdą ale:
  1. Nie była to decyzja HGW
  2. Tym bardziej nie było to jej polecenie.
  3. Nie chodziło o sprzedaż.
  4. Nie chodziło o istniejące ulice i drogi rowerowe.
  5. W całej sprawie bulwersują jedynie kłamstwa dziennikarza.

 • semm1

  Oceniono 19 razy 13

  Tak miała pisać była naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami - Gertruda J.-F. (ma zarzuty prokuratorskie) do pracowników BGN... czyli wszystko jasne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX