Wielu nie wierzyło, że powróci. Tak będzie wyglądał nowy pawilon Emilia [ZDJĘCIA]

Co dalej z Emilką? - Od prawie roku zapanowała cisza. Niektórzy zaczynali już nawet wątpić w to, że projekt odbudowy pawilonu meblowego Emilia w ogóle jest kontynuowany. Tymczasem cisza... sprzyja pracy - napisał dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. W poniedziałek Urząd m.st. Warszawy zaprezentował nowe wizualizacje i opowiedział o tym, jaka będzie nowa, odrodzona Emilka.
1 Pawilon Emilia Pawilon Emilia SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Pawilon Emilia

Pawilon meblowy Emilka został zbudowany w latach 60. Tadeusz Przemysław Szafer - architekt, urbanista i historyk sztuki - mówił o nim, że jest to najwybitniejsze dzieło architektury doby modernizmu w Polsce. Za projekt budynku odpowiedzialni byli  Marian Kuźniar, Czesław Wegner i Hanna Lewicka.

Budynek przez wiele lat stał przy ul. Emilii Plater 51. 

Czytaj więcej: Spacer śladami bohaterów Stanisława Barei. Czy czas podróży pociągiem, skraca czas podróży koleją?

2 Pawilon Emilia zniknął Pawilon Emilia zniknął Agencja Gazeta/ materiały własne

Wieżowiec zamiast pawilonu

O tym, że pawilon meblowy Emilia ma zostać rozebrany mówiło się już od 2012 roku. Wtedy firma deweloperska Griffin Real Estate kupiła spółkę Meble Emilia wraz z modernistycznym pawilonem w Warszawie. Zapowiadano, że na miejscu kultowego budynku stanie wieżowiec. 

Pomimo prób ratowania pawilonu (próbowano wpisać go na listę zabytków), w 2015 r. zapadła prawomocna decyzja, że można go rozebrać.

Czytaj więcej: Po słynnym pawilonie "Emilia" nie ma śladu. Wkrótce powstanie tu 196-metrowy wieżowiec [ZDJĘCIA]

Budynek już zniknął z ul. Emilii Plater - rozebrano go w lutym tego roku. Na szczęście nie wszystko stracone - "Emilia" zostanie przeniesiona w nowe miejsce.  

3 Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Gdzie stanie Emilka?

- Jedyną metodą zachowania tej unikatowej modernistycznej architektury było jej przeniesienie w nowe miejsce - mówi Michał Krasucki, dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, pomysłodawca i koordynator projektu.


Fot. UM Warszawa

Na miejsce docelowego przeniesienia wybrano teren pomiędzy PKiN i Parkiem Świętokrzyskim, gdzie zapisy miejscowego planu zagospodarowania przewidują budowę miejskiego ogrodu zimowego.

4 Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

W cieniu wieżowców

Ratusz zapewnia, że pawilon odzyska w nowym miejscu swój dawny blask. Faktycznie, w latach 90. przysłoniły go wieżowce, powstające na ul. Emilii Plater. 

5 Pawilon Emilia od nowa Pawilon Emilia od nowa Fot. BBGK Architekci

"Odzyska blask"

Na wizualizacji, którą przedstawił urząd miasta, widać, że pawilon Emilia faktycznie zostanie wyeksponowany.


Fot. UM Warszawa

- W parku znów odzyska blask. Ma szansę stać się inspiracją do ożywienia tego trochę zapomnianego miejsca - informuje urząd miasta. 

6 Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Pawilon Emilia na nowo [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Ucieczka przed smogiem

Osoby czuwające nad projektem zapowiadają, że nowe wnętrze pawilonu Emila będzie miejscem, gdzie warszawiacy będą mogli odetchnąć od miejskiej scenerii. 


Fot. UM Warszawa

- W Emilii powstanie oranżeria, która będzie miejscem wypoczynku zimą, ale także latem - mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni.

Dodaje, że budynek będzie chronił zarówno przed zimnem, jak i smogiem.

7

Wernisaże, gry planszowe i joga

Urząd miasta zapowiada również, że w nowym pawilonie Emilia mieszkańcy znajdą wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu.  

Parter budynku to otwarta przestrzeń z elewacją skierowaną na park i kawiarnią w poziomie terenu. Staną tam mobilne donice z zielenią, które latem przenoszone będą na taras przed budynkiem.


Fot. UM Warszawa

Na piętrze wśród wysokiej zieleni znajdą się ciche zaułki, w których będzie można porozmawiać, pograć w gry planszowe. Projektanci zaplanowali też przestrzenie przeznaczone pod spotkania taneczne czy wspólne uprawianie jogi.


Fot. UM Warszawa

Sercem budynku będzie trzykondygnacyjne atrium z wysokimi drzewami. Pełni ono funkcje foyer, miejsca spotkań, debat i wernisaży.


Fot. UM Warszawa

W podziemiu otacza je sekwencja wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, które są również pełnowartościową przestrzenią muzealną. Zaplanowano tu także audytorium.

8 Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Od nowa, ale ze starych elementów

Pomysłodawcy chcą, aby pawilon Emilia zachował dawnego ducha. Zachowana zostanie nie tylko idea, ale i niektóre dawne elementy. Podczas rozbiórki budynku na ul. Emilii Plater udało się ocalić m.in. falisty dach. 


Fot. UM Warszawa

- Przenoszona jest idea, myśl techniczna, ale również materia pierwotnej Emilki. Jak powiedziała jedyna żyjąca współautorka oryginalnego projektu, Hanna Lewicka, to powrót do pierwszych założeń, z jakimi projektowano ten obiekt - otwartej i dostępnej z każdej strony przestrzeni wystawienniczej.

9 Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Pawilon Emilia od nowa [wizualizacje] Fot. BBGK Architekci

Kiedy powstanie nowa Emilka?

Urząd miasta zapowiada, że harmonogram prac przewiduje realizację projektu budowlanego do kwietnia 2018 r., a następnie projektu wykonawczego. Oznacza to, że jeszcze w 2018 r. możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace budowlane i rozpoczęcie robót. 

Komentarze (7)
Pawilon Emilia w nowym miejscu. Wizualizacje
Zaloguj się
 • toshiro32

  Oceniono 15 razy 9

  Następną ciekawą budową jest cytadela. Świrosław wymyślił, a raczej jego chory umysł że rozwali zabytkowe mury i zrobi szeroki wjazd od wisłostrady. Mur rozwalony i nic się nie robi. Chyba nie wiedzą geniusze z pisuaru co dalej. Miało być tam przeniesione muzeum WP. Tylko kompletny idiota mógł coś takiego wymyślić.

 • kamila3345

  Oceniono 2 razy 2

  Pytanie czy taki pawilon nie pasowałby bardziej od strony Dworca Śródmieście, na przykład podróżni przechodzący od meta do dworca centralnego mogliby tam odsapnąć w trakcie długiej wędrówki na którą skazali go projektanci I linii metra. Sprawa do rozważenia.

 • vladexpat

  Oceniono 1 raz 1

  Obawiam się, że nowa Emilia będzie miała architektonicznie tyle wspólnego ze starą, co barak przy Dworcu Południowym ze starym Supersamem.

 • renkaforever

  0

  Ze wzgledu na specyfike i polozenie tego nowego obiektu Emilia, mysle, ze bezdomni z dworca beda mieli frajde.

 • agnrodis

  Oceniono 2 razy 0

  Niestety, nowa Emilia zaburzyla logiczna ciaglosc architektoniczna. Jak kiedys opadna emocje, bedziemy zalowac, ze zaslonilismy Emilka Palac Kultury. Chociaz wybudowany przez Rosjan, ale wzorowany na drapaczach chmur z Manhattanu, ..... bylo-nie bylo, symbol Warszawy!

 • bling.bling

  Oceniono 7 razy -1

  Odważna reklama. Warszawiacy będą uciekać do pawilonu Emilia by uciec przed widokiem Warszawy.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 14 razy -4

  " jest to najwybitniejsze dzieło architektury doby modernizmu w Polsce."
  Biedna Polska - syfiasty i odrażający GS wykonany z najgorszych materiałów, najwybitniejszym dziełem...

  Wizualizacje fajne, bo na szczęście nie mają nic wspólnego z oryginałem, który stał na Emilii Plater.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX