Warszawa na unikalnych zdjęciach. Wystarczyło pokazać kilka fotografii, by uruchomić machinę [ZDJĘCIA]

17.03.2017 12:28
Unikalne zdjęcia Warszawy nadesłane przez Żydów z całego świata

Unikalne zdjęcia Warszawy nadesłane przez Żydów z całego świata Fundacja Shalom/ Żydzipolscy.pl

Z rodzinnego albumu Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom, ocalało zaledwie kilka zdjęć. Właścicielka Teatru Żydowskiego postanowiła pokazać je całemu światu i zaapelować o nadsyłanie fotografii Żydów polskich. Było to w 1994 roku. Na apel zareagowały setki osób. Nadesłano ponad 9 tysięcy zdjęć, z których powstała unikalna kolekcja, jeden z największych na świecie zbiorów fotografii Żydów polskich. Teraz można je oglądać w Warszawie.
Komentarze (18)
Warszawa na unikalnych zdjęciach. Wystarczyło pokazać kilka fotografii, by uruchomić machinę [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • avatar

  zacisze16

  Oceniono 6 razy 6

  jak my się nienawidzimy... to widać słychać i czuć...

 • avatar

  qnqn

  Oceniono 34 razy 6

  Proszę tylko nie krzyczeć antysemita... ale sama akcja, wystawa jak i kilka przytoczonych zdjęć (choć by zdjęcie numer 4) ukazuje jak mało społeczność żydowska chciała się asymilować z gospodarzami. Tak, gospodarzami jakimi byli Polacy goszczący i przygarniający żydów z całej Europy począwszy od wieku 13, gdzie np w Hiszpanii byli wypędzani i prześladowani. Z tej wdzięczności Polscy Żydzi odwdzięczyli się właśnie tym, że zawłaszczyli sobie medycynę, prawo i handel, potem zaczęli wykupywać kamienice etc, etc, a na koniec chcieli odrąbać kawałek Polski i stworzyć Żydowskie państwo Polin.
  I to nie jest antysemityzm, bo daleki jestem od szkalowania kogokolwiek za jego wiarę, pochodzenie czy co tam sobie można jeszcze dopisać. Natomiast jestem gorącym orędownikiem prawdy historycznej, jakakolwiek była by nie pożądana, przykra czy tragiczna, jak choćby Jedwabne.
  Było wielu Polaków gnębiących Żydów nawet podczas wojny gdzie obydwa narody były eksterminowane. Ale było również bardzo wielu Polaków, którzy z narażeniem życia Żydom pomagali (Sprawiedliwi... najwięcej drzewek z Polskimi nazwiskami). A przypomnę tylko fakt, że chyba (do końca pewny nie jestem) tylko w Polsce za pomoc Żydom kara była jedna, kula w łeb, a np taki Francuz mógł najwyżej wylądować w więzieniu na kilka miesięcy.

  Czekam kiedy Pani Gouda, którą niezmiernie cenie za wkład kulturalny, zacznie również akcentować, że przedwojenna Warszawa nie była tylko i wyłącznie miastem żydowskim ale przede wszystkim wielokulturowym, przedwojennym miastem Polskim, bo niestety, z takich wystaw w NiuJorku, przeciętny Amerykanin, który w wielu przypadkach jest pochodzenia żydowskiego, wyniesie przekaz, że Warszawę przed wojną zamieszkiwali wyłącznie żydzi.

  Spotkałem się niejednokrotnie, szczególnie w latach 90-tych z przeświadczeniem na zachodzie, że w Warszawie było tylko jedno powstanie... powstanie w Getcie Warszawskim.

  Szanowni żydzi zamieszkujący Polskę i posiadający obywatelstwo Polskie. Jeśli mamy się szanować, to musi działać to w obydwie strony. Pozdrawiam.

 • avatar

  gkarlk

  Oceniono 3 razy 3

  no i właśnie wychodzi , masz pan kompleksy ? ,ksiądz coś ostatnio na ten temat powiedział , czy może jest to wypowiedz prowokacyjna .Polska dla wielu narodów była ojczyzną oczywiście jak to w życiu były różne przegięcia ,a zawsze tak jak i teraz słychać złe opinie , bo zło jest zawsze krzykliwe a dobro normalnością więc ciche . Ciepło pana pozdrawiam , obywatel ,normalny patriota i normalny Polak .

 • avatar

  ambion2015

  Oceniono 15 razy 1

  Judaizm i kultura żydowska w Polsce odżywa na nowo i bardzo dobrze :)

 • avatar

  elzbieta09

  0

  Bardzo przykro jest czytac pelne nienawisci komentarze. Nienawisci nie brakuje z każdej strony. Nie można tak zwyczajnie, po ludzku popatrzeć na zdjęcia i zadumac się nad strasznym losem tych ludzi, tak pogodnie często uśmiechniętych na zdjęciach. Naprawdę te zdjęcia Was nie bolą? I do drugiej strony:musicie wyzywac?

 • avatar

  marudna.menda

  0

  Gołda właścicielką? Cos podobnego! Wydawalo mi sie, ze teatr istniej za pieniadze miasta, ale moze Golda to miasto?

 • avatar

  j.666

  Oceniono 26 razy -6

  i pomyśleć że teraz całe to towarzystwo widoczne na zdjęciach ma po 130-150 lat, mieszka sobie w Burkina Faso czy innej Somalii i poprzez tamtejszych notariuszy upoważnia warszawskich adwokatów do odzyskania i sprzedaży ich nieruchomości... I żyje się lepiej!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane