'Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia'. Niezwykłe zdjęcia Krzysztofa Millera

- Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia - pisze Paweł Smoleński w tekście otwierającym wystawę. Krzysztof Miller zrobił je na początku swojej kariery. Jak wygląda rok '89 w jego obiektywie? Od 6 czerwca w Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę 'Krzysztof Miller. Rok 1989'.
Lata 80. Lata 80. Fot. Krzysztof Miller / AG

Materiały filmowe

Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera Krzysztofa Millera, który od 1989 współpracował z "Gazetą Wyborczą". W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni.

Na zdj: Warszawa 1 maja 1989 r.

Lata 80. Lata 80. Fot. Krzysztof Miller / AG

Zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę

W DSH prezentowane są jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę. To pierwsza wystawa jego fotografii w pełni i wyłącznie pokazująca wydarzenia roku 1989 - od
stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego - Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech. 

Na zdj: Lata 80. 

Niedecydujacy moment Niedecydujacy moment Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

Fotografie publikowane w drugim obiegu

Poza zdjęciami, które od maja Miller robił już dla "Gazety Wyborczej", zobaczymy też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. 

Na zdj: Rumunia, Bukareszt, 26.12.1989. Gabinet w pałacu prezydenta Rumunii Nicolae Ceausescu. Powstańcy oglądają telewizyjną transmisję z procesu i rozstrzelania dyktatora.

20 kwietnia 1989 Warszawa. Marsz gwiaździsty NZS Zadyma 20 kwietnia 1989 Warszawa. Marsz gwiaździsty NZS Zadyma Fot. Krzysztof Miller / AG

Przyjaciele i znajomi wspominają Millera

W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.

Na zdj: 20 kwietnia 1989 Warszawa. Marsz gwiaździsty NZS Zadyma

30 czerwca 1989 - demonstracja pod hasłem Jaruzelski musi odejść rozpędzana przez ZOMO. Warszawa 30 czerwca 1989 - demonstracja pod hasłem Jaruzelski musi odejść rozpędzana przez ZOMO. Warszawa Fot. Krzysztof Miller / AG

Rok przełomowy

- Rok 1989 był rokiem przełomowym dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa amatora, który towarzyszył demonstracjom NZS-u, stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce - podkreślają kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski.

Na zdj: 30 czerwca 1989 - demonstracja pod hasłem Jaruzelski musi odejść rozpędzana przez ZOMO. Warszawa

24 maja 1989 - manifestacja pod Ambasadą Chińską - milicja w akcji 24 maja 1989 - manifestacja pod Ambasadą Chińską - milicja w akcji Fot. Krzysztof Miller / AG

Życie codzienne, protesty, strajki

Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Zobaczymy mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji - niektóre z haseł mimo upływu czasu pozostają aktualne.

Na zdj: 24 maja 1989 - manifestacja pod Ambasadą Chińską - milicja w akcji

26 grudnia 1989 r. Rumunia. Porzucenie komunizmu w krajach Europy Środkowej. Najgwałtowniej przebiegło w Rumunii 26 grudnia 1989 r. Rumunia. Porzucenie komunizmu w krajach Europy Środkowej. Najgwałtowniej przebiegło w Rumunii Fot. Krzysztof Miller / AG

Podróże

Miller jeździł też do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Był w czeskiej Pradze, gdy w czasie Aksamitnej Rewolucji Alexander Dubcek stał się bohaterem 1968 roku, a Vaclav Havel został namaszczony na narodowego przywódcę. Dokumentował rocznicę odzyskania niepodległości na Węgrzech. Zrobił zdjęcia w Bukareszcie, gdy na ulicach dochodziło do aktów przemocy i przelewu krwi.

Na zdj: 26 grudnia 1989 r. Rumunia. Porzucenie komunizmu w krajach Europy Środkowej. Najgwałtowniej przebiegło w Rumunii

Demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, 1989 rok Demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, 1989 rok KRZYSZTOF MILLER / AGENCJA GAZETA

Portret fotoreportera-amatora

Krzysztof Miller uwiecznił przełomowe wydarzenia i o nich opowiadają fotografie na wystawie. Wyłania się z nich nie tylko obraz ówczesnej rzeczywistości, ale także portret fotoreportera-amatora, który przez rok intensywnej pracy rozwija w pełni swój talent i staje się zawodowcem.

Na zdj: Demontaż pomnika Feliksa Dzierżyńskiego, 1989 rok

Czechosłowacja, Praga. 28 października 1989 r. Początek Aksamitnej Rewolucji Czechosłowacja, Praga. 28 października 1989 r. Początek Aksamitnej Rewolucji Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta

Mural inspirowany zdjęciami Millera

Wystawa towarzyszy kampanii "Wybraliśmy wolność 04.06.1989", w ramach której DSH przypomina wydarzenia związane z pierwszymi częściowo wolnymi wyborami w Polsce. W tym roku w ramach kampanii przygotowano rocznicowy mural inspirowany zdjęciami
Krzysztofa Millera oraz akcję happeningową. 4 czerwca (pon.) zapraszamy na Patelnię przy stacji Metro Centrum, a o godz. 20:30 na plac Defilad, gdzie odbędzie się koncert "Chaos pełen idei" Wojtka Mazolewskiego i jego gości.

Na zdj: Czechosłowacja, Praga. 28 października 1989 r. Początek Aksamitnej Rewolucji

Człowiek ze szczurem Człowiek ze szczurem Krzysztof Miller/ AG

Wystawa do 16 września

Wystawę "Krzysztof Miller. Rok 1989" można oglądać w Domu Spotkań z Historią do 16 września 2018.

Na zdj: Człowiek ze szczurem

***

Masz zdjęcia z tamtego okresu? Wyślij nam i podziel się swoją historią: listy_do_metrowarszawa@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (35)
"Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję. I o tym są te zdjęcia". Niezwykłe zdjęcia Krzysztofa Millera
Zaloguj się
 • agnrodis

  Oceniono 20 razy 16

  No coz, teraz w 2018 r mielismy na Krakowskim Przedmiesciu takie same ZOMO 10go kazdego miesiaca, dopoki maly hitlerek nie zwichnal kolana wchodzac na drabinke....... A propos Kaczynskiego, jak tam zdrowie Igo sekretarza KCPiS? Cos niewiele o nim slychac.

 • iskander36

  Oceniono 13 razy 11

  Wobec braku możliwości komentowania bezpośrednio pod tekstem, proponuję uzupełnić te lukę: Krzysztof Ziemiec to zwykła łajza.....

 • baska_w5

  Oceniono 10 razy 8

  Zdjęcia świetne, tylko jeden drobiazg - w Polsce nigdy nie było komunizmu. Tamten słusznie mioniony ustrój nazywał się socjalizmem.

 • damtek

  Oceniono 8 razy 6

  Wybory 4 czerwca 1989 roku otworzyły drogę do przemian, które - po raz pierwszy od 300 lat, umożliwiły Polsce doganianie Zachodu, a także skończyły z dyktaturą i wprowadziły ją do struktur Zachodu. (zob. fot.)
  Zakłamywanie przez PiS tych historycznych osiągnięć Polski to hańba.
  Leszek Balcerowicz/ twitter

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 16 razy 6

  >"Rok 1989 przyniósł wolność i nadzieję."

  No i mamy, doczekaliśmy się kaczego populistycznego dyktatu, oczywistego łamania prawa oraz procedur konstytucyjnych i "wolności" pod batem Wielkiego Brutalnego Brata nakazującego nam "przyznać się" do współpracy z hitlerowcami w przeprowadzeniu holocaustu Żydów.

 • damtek

  Oceniono 7 razy 5

  Przypomnijmy panu premierowi, bo jest chyba takim historykiem, jak ekonomistą, że te "zbojkotowane przez wielu Polaków" wybory cieszyły się najwyższą frekwencją (62%), spośród wszystkich wyborów parlamentarnych od 1989 r. Również tych, w których wybrano dojną zmianę (51%).
  Andrzej Filipek/ twitter

 • damtek

  Oceniono 4 razy 4

  .@Arlukowicz o sondażach: Teflon PiS został zdarty. Połączenie wyników PO, PSL i Nowoczesnej pokazuje, że możliwe jest zwycięstwo nad PiS-em. Możemy pokonać rząd, tylko potrzebna jest pełna mobilizacja obywateli.

 • damtek

  Oceniono 3 razy 3

  .@Arlukowicz Wy nie rozumiecie słowa kompromis. Wy skompromitowaliście słowo kompromis. Stracą rolnicy. 19, 5 mld euro mniej! Potraficie tylko wrzeszczeć "Veto!". Pierwszym testem waszej skuteczności w Europie było 27:1 pani Szydło.

 • damtek

  Oceniono 5 razy 3

  Tak z okazji Dnia Wolności 😉Moja babcia mawiała”nie śpij bo ci złoto podrzuca” Ja powiem, suwerenie, nie śpij bo się obudzisz biedny, chory i stary na hałdzie śmieci, bez skarpet z długami na 5 pokoleń! #KOD #demokrattyczni
  Małgorzata Lech-Krawczyk/ twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX