73 lata temu Warszawa zamieniła się w ruinę. Te miejsca przetrwały. Wciąż są tam ślady po kulach

Ślad po wybuchu częściowo załatany na kamienicy przy Rakowieckiej 41 widok od Asfaltowej.

Ślad po wybuchu częściowo załatany na kamienicy przy Rakowieckiej 41 widok od Asfaltowej. Paweł Czarnecki

Podziel się

Warszawski artysta Paweł Czarnecki zrealizował nietypowy projekt artystyczny - postanowił umieścić plastry wykonane z ceramiki w miejsca dotknięte wojennymi zniszczeniami. - Liczę na to, że z takich małych cegiełek da się zbudować lepszy świat - mówił nam fotograf, gdy pisaliśmy o jego projekcie.

Dziś, z okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, tworzy na nas równie niezwykłą kolekcję zdjęć - poszedł w miasto, by odnaleźć miejsca, w których wciąż widać skutki Powstania Warszawskiego. Wiedziałeś, że jest ich tak wiele? Ślady po kulach nie pozwalają zapomnieć o tym, co wydarzyło się 73 lata temu. 

Na zdj: Ślady po wybuchu, częściowo załatane, na kamienicy przy Rakowieckiej 41, widok od ul. Asfaltowej

Komentarze (95)
73 lata temu Warszawa zamieniła się w ruinę. Te miejsca przetrwały. Wciąż są tam ślady po kulach
Zaloguj się
 • avatar

  zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 84 razy 46

  A Czesi 4 maja 1945 roku zastanawiali się czy decyzja o powstaniu w Pradze nie jest zbyt pochopna... No i oni mają piękną Pragę, a my piękne ślady po kulach i oderwane bombami części kamienic.
  Kto miał rację?

 • avatar

  omuti

  Oceniono 54 razy 38

  W już i tak przeczołganej Warszawie ludzie liczyli dni do końca wojny, prawie cieszyli się, że udało im się przetrwać.
  Uważam na serio, że dowódcow Powstania powinno się pośmiertnie zdegradować, wymazać ich nazwiska z grobów i skazać na zapomnienie, bo zrobili tu piekło.

 • avatar

  sapere-auso

  Oceniono 74 razy 34

  Taaak, '73 lata temu Warszawa zamieniła się w ruinę'.
  Na życzenie paru bezwzględnych sanacyjnych skÓrwieli, którym marzyło się dalsze trzymanie za pysk w Berezie Kartuskiej.
  Efekt - zniszczona metropolia, 200 tysięcy cywilnych trupów oraz ułatwienie sowietom pacyfikacji kraju

  Ale za to teraz możemy tę kontrproduktywną hekatombę wspominać jako zryw niepodległościowy, jako wyznacznik bohaterstwa, himalaje patriotyzmu i jak się tam te główne cechy tromtadrackiej choroby psychicznej zwanej polskością wabią.

  No to na zdrowie, Polacy. Tak trzymać.
  Aż do gorzkiego końca!

 • avatar

  antygronkowiec

  Oceniono 51 razy 33

  Czterech! Dosłownie czterech zadecydowało o zagładzie tego miasta i mieszkańców...

 • avatar

  xynat

  Oceniono 15 razy 15

  Zapraszam do Wrocławia. Do dzisiaj w wielu miejscach można zobaczyć Festung Breslau. Dziury w ścianach na Nadodrzu, Ołbinie czy Kleczkowie. Kikuty ścian zawalonego kościoła przy Żabiej Ścieżce. Resztki zawalonej fabryki na Przedmieściu Oławskim. itd itd. Nie bez przyczyny Wrocław nadal jest chętnie odwiedzany przez ekipy filmowe kręcące filmy wojenne. W paru miejscach nawet nie trzeba budować scenografii.

 • avatar

  kiwdu53

  Oceniono 17 razy 13

  Nie odbierając chwały bohaterom Powstania wyobraźmy sobie, że go nie było 1 sierpnia – i co dalej?
  Warszawa istnieje, a jej 180 tyś mieszkańców poległych w powstaniu i ok. 500 tyś wywiezionych z niej nadal w niej żyje. To jest elita tamtych czasów i zwykli ludzie, urzędnicy, dawni policjanci, naukowcy i nauczyciele całą wojnę żyjący „w ukryciu”.
  To Warszawiacy gotowi jak powstańcy dla Warszawy poświęcić życie.
  Praga wyzwolona została 15 września, następnie po ciężkich walkach o sforsowanie Wisły (w czasie powstania zginęło przy forsowani 3 x więcej żołnierzy I AWP niż pod Monte Casino – ponad 2800), cała Warszawa zostaje wyzwolona przez Armię Czerwoną wraz z I AWP Berlinga w październiku przy znaczącym wsparciu „od wewnątrz” tych, co nie zrobili powstania 1 sierpnia i żyją, mogą i chcą walczyć za Warszawę.
  I może Niemcy nie zdążyliby spalić Warszawy.
  Ten fakt staje się kluczowym przy wyborach i tworzeniu nowych władz. Oszustwo wyborcze już nie jest tak oczywiste, a dawne elity nie dają się zastąpić tymi naznaczonymi nieukami przez PKWN.
  Wyższe uczelnie i szkoły odradzają się w oparciu o „stare patriotyczne kadry”.
  Policja Polska się odradza i nie daje się łatwo przenikać przez komisarzy, NKWD i UB, którzy nie mają w Warszawie takich kadr, aby ją zdominować.
  CZY TO BY TAK WYGLĄDAŁO, NIE WIADOMO, BO TAKA SZANSA NIE BYŁA BRANA POD UWAGĘ.
  A FAKTY: NOWA CZERWONA WŁADZA, WARSZAWA W RUINIE I ponad 180 TYŚ OFIAR – CZY POTRZEBNYCH??
  Ps. W czeskiej Pradze ogłoszono powstanie gdy wchodziła Armia Radziecka 9 maja 1945r. Ich miasto ocalało.

 • avatar

  asperamanka

  Oceniono 19 razy 13

  "73 lata temu Warszawa zamieniła się w ruinę."
  ===========================

  Tu jest konieczne sprostowanie. W 1945 roku zniszczone było ok. 70% budynków w Warszawie, licząc łącznie lewy i prawy brzeg, i łącznie zniszczenia całkowite i częściowe, które nadawały się do odbudowy.

  W tych 70% zniszczeń 10% było efektem oblężenia miasta w 1939 roku (przy czym Niemcy wybierali do bombardowania obiekty zabytkowe o dużej wartości historycznej, ale niewielkiej militarnej), kolejne 30% to efekt zrównania z ziemią Dzielnicy Północnej popowstaniowe w Getcie, i ostatnie 30% to zniszczenia w Powstaniu i po Powstaniu.

 • Piotr Dzidowski

  Oceniono 36 razy 12

  Ludzie ja jestem dumny z tamtych ludzi. Oceniacie to wszystko co się wydarzyło poprzez dzisiejszą wiedzę na ten temat. Oni codziennie byli mordowani, katowani i prześladowani przez Niemców. Jaki mieli wybór? Gdyby jeszcze poczekali też by ich wytłukli bo Rosjanie nie weszli by do miasta tylko dalej zrealizować aż Niemcy skończą. Dla większości z Was największą tragedią jest pęknięte szybką w telefonie albo kupno nowych ciuchów. Nie silnie się na mądrości i rozliczanie bo to totalnie bez sensu.

 • avatar

  agnsidor

  Oceniono 11 razy 11

  Zasadniczo tylko jeden z komendantow AK naciskal na jak najwczesniejsze rozpoczecie Powstania. Niestety ludzie zwykle ulegaja naciskom aroganckich krzykaczy, a nie sluchaja spokojniejszych glosow rozsadku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX