Nazwy dzielnic Warszawy. Skąd pochodzą? Białe szaty, pola lnu... Tego mogłeś nie wiedzieć

Nazwy dzielnic Warszawy - skąd pochodzą

Nazwy dzielnic Warszawy - skąd pochodzą Marta Kondrusik

Podziel się

Mieszkacie na Wilanowie, ale cały czas nie wiecie, skąd pochodzi nazwa tej dzielnicy? Może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Mokotów to Mokotów, a Wola to Wola? Nazwy dzielnic Warszawy wcale nie są takie oczywiste. Sprawdźcie.

Komentarze (69)
Nazwy dzielnic Warszawy. Skąd pochodzą? Białe szaty, pola lnu... Tego mogłeś nie wiedzieć
Zaloguj się
 • avatar

  kapitan.kirk

  Oceniono 68 razy 68

  <<<Nazwa Bielany pochodzi od białych szat kamedułów, zakonników, których sprowadzono na te tereny w XVII w. >>>

  Ściślej mówiąc, to nazwa wtórna. Kiedy w 1639 król Władysław IV ufundował klasztor, sprowadził doń zakonników z krakowskiego klasztoru na tamtejszych Bielanach, a ci po prostu przenieśli nazwę swojego konwentu do Warszawy. Nb. sceny do "pana Wołodyjowskiego" dziejące się w warszawskim klasztorze na Bielanach kręcono właśnie w klasztorze krakowskim :-) Skądinąd, wbrew popularnemu przekonaniu, nazwa krakowskich Bielan też nie pochodzi od mnisich habitów - wieś była wzmiankowana pod tą nazwą jeszcze w XII wieku, a więc na 500 lat przez przybyciem kamedułów. Prawdopodobnie wzięła swą nazwę od białych skał wapiennych, u stóp których do dziś leży.

  <<<W 1412 r. leżące na północy Siedlce (nazwa oznacza miejsce zasiedlone, późniejsze Sielce)>>>

  Autorze, orzeczenie zginęło ;-)

  <<<Wola swoją nazwę wzięła od wsi Wola Warszawska, która z kolei otrzymała nazwę od wolnych elekcji, podczas których szlachta wybierała króla Rzeczypospolitej. Pierwsza z nich odbyła się na polach między wsią Wielka Wola a Starym Miastem w 1575 r.>>>

  A ponieważ Wola jest po raz pierwszy wzmiankowana w dokumentach dwa wieki wcześniej (konkretnie w 1367), wiadomo na pewno że jej nazwa od elekcji NIE pochodzi. Nazwa "wola" oznaczała w ówczesnej polszczyźnie m.in. wieś lub majątek zwolniony czasowo lub wieczyście od opłat czynszowych i/lub innych powinności na rzecz właściciela. Stąd też jest to nazwa bardzo popularna i różnego rodzaju Wole liczą się w Polsce dziesiątkami.

  <<<Z kolei tereny wschodniej Szmulcowizny, które nazywają się Michałowo >>>

  Michałów, a nie Michałowo, na wszystkich bogów :-/
  Pozdrawiam

 • avatar

  sprajowy_obszczymurek

  Oceniono 54 razy 40

  Była Wesoła, miała Ochotę i Wolę... ale te Włochy... No i Bródno! :(

 • avatar

  justas32

  Oceniono 38 razy 26

  Należy zdekomunizować nazwy warszawskich dzielnic !!! Powinny się nazywać po polsku : Kaczewo, Gosiewo, Ziobrów, Antoninek, Waszczyszew, Wzgórek Beaty ...

 • avatar

  agnrodis

  Oceniono 28 razy 24

  Nazwa URSUS pochodzi z laciny i znaczy "niedzwiedz", czyli oznacza sile i taki byl Ursus z "Quo Vadis" Sienkiewicza, on byl osilkiem!!! Nadanie nazwy Ursus fabryce maszyn sugeruje wlasnie ich niedzwiedzia sile, a nie zadne chrzescijanstwo!!!!

 • avatar

  munaciello

  Oceniono 20 razy 16

  Kolejna bzdura.
  Pierwsza wzmianka o Woli pochodzi z 2. połowy wieku XIV. Wieś nosiła wtedy nazwę Wielka Wola. Nie mogła więc wziąć nazwy od wolnych elekcji, te wprowadzono przecież znacznie później! Nazwę zaś wzięła, tak jak setki miejscowości o tym samym mianie w Polsce, od wolnizny, którą obdzielano osiedlających się tutaj pierwszych osadników.

 • avatar

  jaceq

  Oceniono 16 razy 10

  "Mieszkacie na Wilanowie"

  W Wilanowie, słoju, w Wilanowie.

 • avatar

  agnrodis

  Oceniono 16 razy 10

  Uwazam, ze pomimo pewnych brakow, zestawienie nazw warszawskich dzielnic z ich wyjasnieniem bylo swietnym pomyslem!!! Nalezy sie za to pochwala. DZIEKUJE autorowi!!!

 • avatar
 • avatar

  la_bola

  Oceniono 23 razy 9

  Nie znam ani jednego warszawiaka, który mieszkałby NA Wilanowie. Za to W Wilanowie jest ich całkiem sporo.
  Nad resztą tych wypocin nie będę się pastwić, inni czytelnicy już to zrobili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX