Teraz to prawie centrum miasta, a jeszcze 100 lat temu... Nieznane zdjęcia dawnej Warszawy [ZDJĘCIA]

Dworek przy ul. Solec 39

Dworek przy ul. Solec 39 Archiwum Państwowe w Warszawie

Podziel się

Blisko 3,5 tys. negatywów na szklanych płytach, większość nigdy niepublikowana - to dorobek fotograficzny Zdzisława Marcinkowskiego przechowywany w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie.

Zdjęcia pochodzą z pierwszych dekad XX wieku, z lat 1904-1939. Ich autorem jest fotograf-amator, który samodzielnie uczył się tego fachu. Odkrywamy jedną z największych kolekcji fotografii przedwojennej stolicy.

Na zdjęciu: dworek przy ul. Solec 39

Komentarze (114)
Teraz to prawie centrum miasta, a jeszcze 100 lat temu... Nieznane zdjęcia dawnej Warszawy [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • avatar

  kwiatekkk

  Oceniono 161 razy 103

  Z jednej strony nie jestem Sarmatą rozmemłanym za tym, co dawno minęło, ale z drugiej strony, jako warszawiakowi z dziada-pradziada nóż się w kieszeni otwiera, co te koorwy niemiecko-kacapskie zrobiły z moim miastem.

 • avatar

  ancolek7

  Oceniono 80 razy 76

  Fantastyczne obrazy. Bardzo cenne dokumenty.
  Szacunek i podziw dla realizatorów tego projektu. <3 :D

 • avatar

  asperamanka

  Oceniono 50 razy 48

  Spora część tych zdjęć jest źle opisana lub datowana. Np. zdjęcie 52 przedstawiające wlot na most Kierbedzia ma opis z podaniem lat 1912-1915; nad torami tramwajowymi nie widać jednak trakcji elektrycznej, co oznacza że powstało przed 1908 r.

  Zdjęcie 25 ukazujące kościół przybył. Narutowicza nie może pochodzić z lat 1910-1913, jak napisano, bo kamień węgielny pod tę budowę wmurowano dopiero 24 września 1911.

  Zdjęcie 6 (panorama miasta od Zamku do Teatru Wielkiego) opisano jako pochodzące z lat 1929-1939, tymczasem widać na nim sobór na placu Saskim rozebrany w latach 1924-1926

  Zdjęcie 44 nie przedstawia telefonistki przy pracy.

  W sumie zdjęcia interesujące, ale poprawcie opisy.

 • avatar

  zdziwiony6

  Oceniono 36 razy 36

  Taką Warszawę pamiętał mój dziadek. Na przemian bogata i biedna.

 • avatar

  pirx_13

  Oceniono 29 razy 29

  To nie jest żaden dworek. Solec od średniowiecza był własnością miejską. Na zdjęciu znajduje się Karczma Flisacka. Zresztą zdjęcie nie jest nieznane. A nawet bardzo znane tylko, ze znacznie gorszej jakości. PS jedynym "dworkiem" w okolicy jest pałacyk ormiańskiego barona Simona de Symonowicza, w którym znajduje się przedszkole.

 • avatar
 • avatar

  an1005

  Oceniono 20 razy 16

  Bardzo fajne zdjecia. Dzieki za pokazanie. Ale najlepsze sa: Telefonistki przy pracy w centrali w gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielnej, 1910 (niestety nie pamietam ktore zdjecie)

 • avatar

  wybiorcze.konto

  Oceniono 15 razy 13

  Teraz to prawie centrum, a jeszcze stoo lat temu... a na zdjęciach Stare Miasto, pl. Bankowy, pl. Grzybowski, Jerozolimskie, Marszałkowska...
  Rozumiem, że 100 lat temu Bankowy, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Rynek Starego Miasta to były dalekie przedmieścia?

 • avatar

  klm747

  Oceniono 13 razy 13

  dom dla bezdomnych, tzw. Cyrk był na Dzikiej, nie na Dzielnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane