Teraz to prawie centrum miasta, a jeszcze 100 lat temu... Nieznane zdjęcia dawnej Warszawy [ZDJĘCIA]

jsx
18.05.2017 15:10
A A A
Nieznane zdjęcia dawnej Warszawy

Nieznane zdjęcia dawnej Warszawy (Archiwum Państwowe w Warszawie)

Blisko 3,5 tys. negatywów na szklanych płytach, większość nigdy niepublikowana - to dorobek fotograficzny Zdzisława Marcinkowskiego przechowywany w zbiorach Archiwum Państwowego w Warszawie. Odkrywamy jedną z największych kolekcji fotografii przedwojennej stolicy.
Zobacz zdjęcia (62)
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • avatar

  kwiatekkk

  Oceniono 81 razy 55

  Z jednej strony nie jestem Sarmatą rozmemłanym za tym, co dawno minęło, ale z drugiej strony, jako warszawiakowi z dziada-pradziada nóż się w kieszeni otwiera, co te koorwy niemiecko-kacapskie zrobiły z moim miastem.

 • avatar

  ancolek7

  Oceniono 41 razy 39

  Fantastyczne obrazy. Bardzo cenne dokumenty.
  Szacunek i podziw dla realizatorów tego projektu. <3 :D

 • avatar

  asperamanka

  Oceniono 34 razy 32

  Spora część tych zdjęć jest źle opisana lub datowana. Np. zdjęcie 52 przedstawiające wlot na most Kierbedzia ma opis z podaniem lat 1912-1915; nad torami tramwajowymi nie widać jednak trakcji elektrycznej, co oznacza że powstało przed 1908 r.

  Zdjęcie 25 ukazujące kościół przybył. Narutowicza nie może pochodzić z lat 1910-1913, jak napisano, bo kamień węgielny pod tę budowę wmurowano dopiero 24 września 1911.

  Zdjęcie 6 (panorama miasta od Zamku do Teatru Wielkiego) opisano jako pochodzące z lat 1929-1939, tymczasem widać na nim sobór na placu Saskim rozebrany w latach 1924-1926

  Zdjęcie 44 nie przedstawia telefonistki przy pracy.

  W sumie zdjęcia interesujące, ale poprawcie opisy.

 • avatar

  zdziwiony6

  Oceniono 22 razy 22

  Taką Warszawę pamiętał mój dziadek. Na przemian bogata i biedna.

 • avatar

  pirx_13

  Oceniono 16 razy 16

  To nie jest żaden dworek. Solec od średniowiecza był własnością miejską. Na zdjęciu znajduje się Karczma Flisacka. Zresztą zdjęcie nie jest nieznane. A nawet bardzo znane tylko, ze znacznie gorszej jakości. PS jedynym "dworkiem" w okolicy jest pałacyk ormiańskiego barona Simona de Symonowicza, w którym znajduje się przedszkole.

 • avatar
 • avatar

  an1005

  Oceniono 11 razy 9

  Bardzo fajne zdjecia. Dzieki za pokazanie. Ale najlepsze sa: Telefonistki przy pracy w centrali w gmachu Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej przy ul. Zielnej, 1910 (niestety nie pamietam ktore zdjecie)

 • avatar

  uzdek98

  Oceniono 28 razy 8

  ”Musimy zdobyć się na wielki zbrojny czyn. Podejmiemy w sercu Polski walkę z taką mocą, by wstrząsnęła opinią świata. Krew będzie się lała potokami, a mury będą się walić w gruzy. I taka walka sprawi, że opinia świata wymusi na rządach przekreślenie decyzji teherańskiej, a Rzeczpospolita ocaleje” - agent NKWD leopold okulicki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX