Ciężarówki, armaty i reflektor przeciwlotniczy. Tak w latach 20. i 30. świętowano uchwalenie Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]

Dzisiejsze uroczystości związane ze świętem Konstytucji 3 Maja 1791 roku to nic w porównaniu z tymi, które odbywały się w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Zobacz, jak warszawiacy manifestowali swoją miłość do ojczyzny.
Uroczystości święta 3 Maja na Placu Saskim w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja na Placu Saskim w Warszawie NAC

Defilada wojskowa na placu Saskim

Z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja (pierwszej w Europie i drugiej na świecie) organizowane są uroczystości z udziałem władz państwowych. Weźmie w nich udział m.in. Prezydent RP, Andrzej Duda. A jak obchody uchwalenia Konstytucji wyglądały w dawnej stolicy?

Na zdjęciu z 1927 roku widzimy defiladę wojskową na placu Saskim - ciężarówki, armaty i reflektor przeciwlotniczy. Widoczny jest też Pałac Saski oraz kamienice przy ul. Ossolińskich: kamienica Petersburskiego Towarzystwa Ubezpieczeń i Dom Franckich.

Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wręcza żołnierzom ordery Polonia Restituta Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wręcza żołnierzom ordery Polonia Restituta NAC

Prezydent RP

Prezydent RP Stanisław Wojciechowski wręcza żołnierzom ordery Polonia Restituta. Był to rok 1925.

Delegacja weteranów powstania styczniowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Delegacja weteranów powstania styczniowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. NAC

Grób Nieznanego Żołnierza

Na fotografii znajduje się delegacja weteranów powstania styczniowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Zdjęcie pochodzi z 1926 roku.

Uroczystości święta 3 Maja na Placu Saskim w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja na Placu Saskim w Warszawie NAC

Plac Saski

Zdjęcie z 1927 roku przedstawia defiladę wojskową na placu Saskim. Oddziały przysposobienia obronnego uzbrojone w karabiny Mosin wz. 1891 maszerują przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego. W tle widzimy fasadę Pałacu Saskiego.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Kościół Opatrzności bożej

Uroczysta msza święta w ruinach kościoła Opatrzności Bożej w Ogrodzie Botanicznym miała miejsce w 1932 roku. Fotograf uchwycił moment podniesienia.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Grupa Kurpiów

Na zdjęciu grupa Kurpiów przed Belwederem w 1932 roku.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Oddziały motocyklowe

Na zdjęciu oddziały motocyklowe podczas rewii wojskowej na placu Piłsudskiego. Po lewej fasada Pałacu Saskiego, dalej widoczna brama Pałacu Bruhla. Fotografia wykonana w 1933 roku.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Ignacy Mościcki

Na zdjęciu Prezydent RP Ignacy Mościcki i drugi wiceminister spraw wojskowych gen. Felicjan Sławoj Składkowski na trybunie honorowej.

Pierwszy na prawo od trybuny stoi adiutant prezydenta kpt. Józef Hartman. Dalej na prawo stoją członkowie rządu, m.in. minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki, Michał Butkiewicz (w pierwszym rzędzie w okularach z rękami założonymi na piersiach), komisaryczny prezydent Warszawy Marian Zyndram Kościałkowski (na prawo od Butkiewicza, w jednej ręce trzyma kapelusz, w drugiej rękawiczki). Z tyłu pomnik księcia Józefa Poniatowskiego i kolumnada Pałacu Saskiego.

Fotografię wykonano w 1934 roku.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Niemiecki attache

Na zdjęciu widzimy rewię wojskową na Polu Mokotowskim. Prezydent RP Ignacy Mościcki wita się z niemieckim attache wojskowym (prawdopodobnie płk Bogislav von Studnitz). Widoczni są także szef Gabinetu Wojskowego Prezydenta RP płk Kazimierz Schally (pierwszy z lewej), minister spraw wojskowych gen. Tadeusz Kasprzycki (na lewo od Prezydenta). Po prawej stoi attache wojskowy Wielkiej Brytanii. Zdjęcie pochodzi z 1936 roku.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Rewia wojskowa

Na fotografii z 1936 roku widzimy rewię wojskową na Polu Mokotowskim. W defiladzie mkną Tankietki TK-3.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Przed katedrą św. Jana

Prezydent RP Ignacy Mościcki przed uroczystym nabożeństwem przechodzi przed frontem kompanii honorowej ustawionej przed katedrą św. Jana na ul. Świętojańskiej.

Widoczni na zdjęciu są także m.in.: minister spraw wojskowych gen. Tadeusz Kasprzycki (idzie prawdopodobnie na lewo od prezydenta) oraz adiutant prezydenta RP kpt. Józef Hartman (w mundurze strzelca podhalańskiego). Fotografię wykonano w 1937 roku.

Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie Uroczystości święta 3 Maja w Warszawie NAC

Defilady

Na zdjęciu defilady w Alejach Ujazdowskich w 1939 roku. Kilka miesięcy później, we wrześniu na Polskę spadły pierwsze bomby.
Więcej o:
Komentarze (46)
Ciężarówki, armaty i reflektor przeciwlotniczy. Tak w latach 20. i 30. świętowano uchwalenie Konstytucji 3 maja [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 35 razy 27

  W dniu tej rocznicy nie wolno zapomnieć o spadkobiercach Targowicy, O Biskupach i ogólnie o klerze, Nie wolno zapominać o pisie. To też spadkobiercy Targowicy. Zarówno PiS jak kler pchają bezkarnie Naród w stronę Rosji. Łamią Konstytucję RP i odbierają Narodowi wolność i prawa za srebrniki, których nie zarobili. W tamtym czasie Naród wieszał biskupów - w tym jednego na lejcach na latarni, Nie dajmy się ogłupiać pisowcom, którzy próbują wmówić zdradę swoim przeciwnikom, Nie. Współczesną Targowicą jest PiS i kler.

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 20

  "Na zdjęciu defilady w Alejach Ujazdowskich w 1939 roku.Kilka miesięcy później, we wrześniu na Polskę spadły pierwsze bomby" Niemieckie bomby spadły.A kilka dni temu 29 kwietnia nacjonaliści przemaszerowali ulicami Warszawy..I tyle nas Polaków nauczyła wojna.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 8 razy 8

  Wartość i znaczenie Konstytucji 3 Maja, polega na tym, że była trzecią konstytucja spisaną, i że była istotnym czynnikiem jednoczącym Polaków przez 120 lat zaborów, wokół idei niepodległości. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że po odzyskaniu niepodległości celebrowano hucznie i zapałem jej rocznicę. Miało to istotne znaczenie dla budowania tożsamości narodowej. Dzisiaj, musimy mieć jednak świadomość, że Konstytucja 3 Maja nie była konstytucją rewolucyjną, która by wprowadzała Polskę w ówczesny nowy Świat, Była bardziej odpowiedzią na zewnętrzne zagrożenie dla niepodległości, niż odpowiedzią na słabości ustrojowe w organizacji społeczeństwa, gdyż faktycznie nie likwidowała feudalizmu a go konserwowała, nadając mu tylko, co nieco bardziej uczłowieczony wyraz.
  Pierwsza konstytucja spisana, konstytucja korsykańska, była jak na ówczesne czasy bardzo demokratyczna, chociażby dlatego, że wprowadzała powszechne prawo wyborcze, co prawda tylko dla mężczyzn, ale wówczas to był niewątpliwy polityczny przełom. Druga konstytucja Konstytucja Stanów Zjednoczonych to już była rewolucja. Konstytucja wyrosła z Deklaracji Niepodległości gdzie zapisano takie treści jak;
  - 'wszyscy ludzie stworzeni są równymi'.... obdarzeni ... 'nienaruszalnymi prawami' ....'prawo do życia, wolność i dążenia do szczęścia',
  - 'naród ma prawo taki rząd zmienić lub obalić i powołać nowy, którego podwalinami będą takie zasady i taka organizacja władzy, jakie wydadzą się narodowi najbardziej sprzyjające dla ich szczęścia i bezpieczeństwa'.

  To były słowa, które wstrząsnęły Światem, to były dla ówczesnej feudalnej konserwy czyli ówczesnej prawicy, armagedon i zapowiedź zagład.
  Natomiast Konstytucja 3 Maja, intelektualnie i politycznie nikim nie wstrząsnęła, aczkolwiek dla nas miała istotne znaczenie dla tworzenia tożsamości narodowej.

 • starzec63

  Oceniono 12 razy 8

  Oto zapis który spowodował że biskupi świętują od powstania II RP, Konstytucję 3-go Maja:
  Religią narodową panujacą jest i będzie wiara święta rzymska katolicka ze wszystkimi jej prawami; przejście od wiary panującej do jakiegokolwiek wyznania jest zabronione pod karami apostazji. Że zaś taż sama wiara święta przykazuje nam kochać bliźnich naszych, przeto wszystkim ludziom jakiegokolwiek bądź wyznania, pokój w wierze i opiekę rządową winniśmy i dlatego wszelkich obrządków i religii wolność w krajach polskich, podług ustaw krajowych warujemy.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 7 razy 7

  mam takie pytanie a propos dzisiejszego swieta

  jak ten rząd i ten prezydent maja zamiar je obchodzić?

  bo łamiąc konstytucję obowiazującą w Polsce obecnie - dla dodania Polsce wyzwolonej spod 'pajacyk.pl komuchów' - to raczej nie za bardzo maja moralne prawo pojawiac się na takich obchodach

  bo to jak za PRL - duzo krzyczano o demokracji - ale tę demokrację tłamszono jak tylko sie dało

  to samo PIS i 4 litery - łamią i depczą konstytucję Polski

 • pyosalpinx

  Oceniono 7 razy 7

  poczekajcie....dyktator kaczynski dopiero sie rozkreca

 • tom-mat55

  Oceniono 6 razy 6

  Dzisiejsze obchody Święta Konstytucji 3-go Maja to chichot i przestroga historii.
  Powinniśmy wszyscy wyjść na ulicę jak ONI onegdaj i roześmiać się prosto w gębę panującej rasie „panów” która myśli że dzierży władzę.

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 6 razy 6

  W jedynce od rana o krolowej Polski Maryji i jej synu krolu Polski (nie wiem sypiaja ze soba, bo jak juz to powinien byc ksieciem). O Konstytucji nic. Maryja pomogla to i pomogla tamto, a jak niepomogla to niewolnictwo najwiekszym odkupieniem jest powiedzial Wyszynski. Smiechu warte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX