Minęły lata, zanim zdołali odgadnąć tajemnice tych zdjęć. Wystarczyło zwrócić uwagę na jeden szczegół [ZDJĘCIA]

25.09.2017 08:00
Najbardziej zagadkowe zdjęcia Warszawy

Najbardziej zagadkowe zdjęcia Warszawy Warszawska Identyfikacja

Niektórzy uwielbiają rozwiązywać łamigłówki, inni odgadywać zagadki przeszłości. Oni swój czas wolny poświęcają rozszyfrowywaniu lokalizacji na starych zdjęciach Warszawy. Choć nigdy się nie spotkali, prowadzą wspólnie bloga - Warszawska Identyfikacja, gdzie umieszczają zweryfikowane zdjęcia, które w internecie publikowane są z błędami.
Komentarze (110)
Minęły lata, zanim zdołali odgadnąć tajemnice tych zdjęć. Wystarczyło zwrócić uwagę na jeden szczegół [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • avatar

  malgorzata.ewa.golab

  Oceniono 143 razy 135

  Dla historyków to bezcenne odkrycia (i niesamowicie fajne zajęcie). Historia to także takie detale. Pozdrawiam tropicieli :))

 • avatar

  fuczang-0_0

  Oceniono 102 razy 94

  Szanuję.

 • avatar
 • avatar

  qudaq

  Oceniono 76 razy 74

  Oby takich było więcej. Piękny przykład i zachęta dla każdego, kto lubi zagadki, ciekawostki, historię, a nade wszystko lubi sprawdzać własne możliwości w grupue podobnych. Brawo!

 • avatar

  fmio

  Oceniono 76 razy 72

  Panowie, wyrazy szacunku i podziwu dla Was. Z przyjemnością i obejrzałem i przeczytałem.

 • avatar
 • avatar

  marrob

  Oceniono 34 razy 26

  Wydaje mi się że 2 zdjece to nie opisany teatr Azazel. Bujna roslinność na zdjeciu zrobionym kilka lat wczesniej, brak bruku czy chodnika. Zdjecie późniejsze zostało zrobione z innej perspektywy z której widać że dojscie do budynku było na "wprost", na zdjeciu z 1939 roku widać ze ciąg komunikacyjny był taki jakim idą jeńcy niemieccy czyli wzdłuż budynku. Krata niczego nie przesadza (choc przyznaje ze jest ciekawym szczegółem identyfikacji) bo ktoś tak jak ja wychowany w starych dzielnicach Warszawy (Żoliborz, Mokotów, Ochota) i wsród przedwojennych kamienic a w dodatku pamietajacy lata kiedy kamienice te były w stanie oryginalnym (przed późniejszymi remontami) wie że takich elementów (krat, murków itp) było wtedy bardzo dużo. Niestety w latach Gierka przyszło zarzadzenie o barbarzyńskiej "unifikacji" posesji i budynków i w ciagu kilku lat skuto elewacje, połaczono podwórka itp.... W ten sposób zostało potraktowane również moje podwórko kamienicy na Opoczyńskiej. Dawne piekne (prawie wszystkie!) podwórka połaczono i wyłozono koszmarne ściezki z płyt chodnikowych, powycinano sporo drzew (przedwojennych). Zupełnie zatarto slady dawnych podziałów. Barbarzyństwo! p.s. Jeszcze jedna uwaga. Okolice Nowolipia z tego co wiem było bardzo gesto zabudowane od dawna, nie było tam chyba wolnych parcel a na zdjeciu z 1939 roku widzimy ewidentnie budynek wybudowany w latach 30-tych (najwcześniej przełom 20/30-tych) widac to po wielkości wejścia (brama), wielkosci okien, podziałach i charakterystycznej dekoracji miedzy oknami bardzo często stosowanej wtedy w elewacjach To bardzo charakterystyczny element wielu budynków z lat 30-tych (w wiekszości). Nowolipie to póżniejsze getto a tam budynków nowoczesnych z tego co wiem było bardzo niewiele a tych z lat 30-tych w szczególnosci. Ale może się mylę:) Osobom zajmujacym się identyfikacją szacunek!

 • avatar

  les44

  Oceniono 22 razy 22

  ciekawe i bardzo ' wciagajace' w temat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX