Aby mógł powstać, zlikwidowano sześć ulic i zburzono 80 kamienic! Tak wyglądała Warszawa bez Pałacu Kultury [ZDJĘCIA]

15.07.2017 08:29
Niemieckie zdjęcie lotnicze wykonane tuż przed wybuchem powstania. 27 lipca 1944 roku. Jasne miejsca to puste parcele po domach zburzonych w efekcie niemieckich nalotów we wrześniu 1939 roku oraz bombardowań sowieckich w czasie niemieckiej okupacji

Niemieckie zdjęcie lotnicze wykonane tuż przed wybuchem powstania. 27 lipca 1944 roku. Jasne miejsca to puste parcele po domach zburzonych w efekcie niemieckich nalotów we wrześniu 1939 roku oraz bombardowań sowieckich w czasie niemieckiej okupacji Dom Spotkań z Historią

Przygotowując miejsce pod budowę Pałacu Kultury i Nauki oraz placu Defilad, usunięto całą, bez najmniejszego wyjątku, zabudowę kwartału o powierzchni ponad 50 hektarów. Działała tu m.in. najstarsza polska wytwórnia płytowa Syrena Record i Dom Sierot Janusza Korczaka.
Komentarze (123)
Aby mógł powstać, zlikwidowano sześć ulic i zburzono 80 kamienic! Tak wyglądała Warszawa bez Pałacu Kultury [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • avatar

  vondemelon

  Oceniono 81 razy 29

  Tak samo wyburzano pod MDM. Na wielu zdjęciach widać że kamienice stały, miały całe fasady, zapewne większość nadawała się do odbudowy. No ale trzeba było ulice pod czołgi poszerzać:
  powarszawieprzewodnik.wordpress.com/2013/07/24/jak-stolice-odbudowywano/

 • avatar

  serenita123

  Oceniono 143 razy 27

  komuniści przynajmniej coś po sobie pozostawili
  po kaczystach zostaną - TYLKO WIÓRY i PUCh Z KACZEGO KUPRA

 • avatar

  lun2000

  Oceniono 29 razy 23

  Gdzie Hitler i Stalin zrobili co swoje.. Niestety

 • avatar

  nikifor666

  Oceniono 99 razy 19

  milosc do ZSRR byla silniejsza niz najzdrowszy rozsadek, rachunek ekonomiczny (haha w nawiazaniu do tamtych czasow tak smiesznie to brzmi) itp nie mialy ZADNEGO znaczenia.

  obeznie zamiast kwartalow kamienic wycina sie hektary drzew z milosci do pieniadza naszego kochanego PiS i dzieki potworkom prawnym jak "ustawa Szyszki".

 • avatar

  z10pietra

  Oceniono 18 razy 16

  Ludzie, oraz Autorko. Są cale góry dokumentacji BOSu, powojennych inwentaryzacji tych kamienic. Jedne się nadawały do remontu, inne do dobudowy od zera. PKiN był oczywiście ideologią i szkoda, że Warszawa nie ma centrum, jak inne duze europejskie miasta. Można w takim centrum wytyczać ulice i place, ale nigdzie nie wali się milionów ton betonu w sam środek. No chyba, że w Kaliningradzie. Też mają takie cacko jak Pałac Kultury.

 • avatar
 • avatar

  petramark

  Oceniono 20 razy 14

  Fidiasz modlił się, by Persowie zniszczyli Ateny, ale potem wycofali się. I on te Ateny odbudował, za co jest podziwiany. Niemcy Warszawę zniszczyli i wycofali się. Tylko Fidiasza nie mieliśmy.

 • avatar

  basiak63

  Oceniono 59 razy 11

  No to może zdecydujcie się państwo, czy Warszawa była w gruzach czy też w samiutkim centrum znajdowały się kamienice w prawie dobrym stanie. Widzę ewną sprzeczność.

 • avatar

  pisiewicz

  Oceniono 12 razy 8

  STALIN zmarł 5 marca. PKiN im. Stalina. Stąd ten tekst?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane