Prawdziwe unikaty! Te zdjęcia Warszawy czekały ponad pół wieku na odkrycie [ZDJĘCIA]

Fot. John Reps / zbiory należą do kolekcji Cornell University

Fot. John Reps / zbiory należą do kolekcji Cornell University Fot. John Reps / zbiory należą do kolekcji Cornell University

Podziel się

Niezwykłe zdjęcia stolicy lat 50. i 60 XX wieku są dziełem amerykańskiego urbanisty Johna Repsa i pochodzą ze zbiorów biblioteki Uniwersytetu Cornell. Wyszperał je Arkadiusz Żołnierczyk, warszawski przewodnik miejski i opublikował na swoim profilu. Dzięki temu o fotografiach zrobiło się głośno. Przypominamy naszą galerię zdjęć, która wzbudziła ogromne zainteresowanie.

Zdjęć jest ponad 40. - Dziękujemy za zainteresowanie naszą kolekcją - mówi metrowarszawa.gazeta.pl Marsha Taichman, kuratorka kolekcji. Jej autorem jest John W. Reps, emerytowany profesor Cornell University, jednego z najbardziej prestiżowych amerykańskich uniwersytetów. Absolwentami tej szkoły jest aż 16 laureatów Nagrody Nobla, w tym ubiegłoroczny - David J. Thouless, który otrzymał nagrodę w dziedzinie fizyki.

Na zdjęciu: plac Defilad.

Komentarze (270)
Prawdziwe unikaty! Te zdjęcia Warszawy czekały ponad pół wieku na odkrycie [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • avatar
 • avatar

  kezcilvag

  Oceniono 222 razy 188

  Kurde nie jestem zwolennikiem starych czasów ale polskie miasta naprawdę wyglądały lepiej. Architektura modernizmu kojarzy się ludziom źle głownie za sprawą biedy i komuny ale to była prosta forma i funkcjonalne wnęrza. No może blokowiska to inny temat ale była to odpowiedz nie tylko w Polsce na masy ludzi napływające do miast. Architektura nie skażona płachtami reklamowymi. Teraz na siłe udziwniają budynki kolorowymi styropianami bez ładu i składu. Pasy czerwone, zielone, niebieskie...blee... to samo u nas na Śląsku.

 • avatar

  lodzermensz1

  Oceniono 218 razy 134

  Ciekawe kiedy wrócą te napisy: "Front jedności narodu podstawą Polski ludowej" lub "22 lata Polski ludowej"?
  Teraz mogą brzmieć "Front jedności narodu podstawą Polski narodowej", albo "81 miesięcznica Polski smoleńskiej".
  Tak, wiem, mam obsesję, bo mi się PRL z pisem kojarzy. Co zrobić? Jakoś ten PRL pamiętam i się kojarzy...

 • avatar
 • avatar

  svvarowski

  Oceniono 115 razy 99

  Zauważcie - komuna ale jacy wszyscy na tych zdjęciach zadbani, eleganccy! Mężczyźni pod krawatem w marynarkach a kobiety śliczne w tych spodnicach i sukienkach! Ani jednej w spodniach. Az przyjemnie patrzeć!

 • avatar

  foreks

  Oceniono 128 razy 98

  Moze i socrealizm, moze i banery czerowne PZPT, za to o niebo lepiej miasto wygladalo, bardziej harmonijnie, bez tych przekletych reklam i wciaskanych na sile biurowcow albo makabryl jak ZT.

 • avatar

  krzepki.harry

  Oceniono 91 razy 73

  Mały ruch na ulicach, piękna, naturalna Wisła...
  Żal starych kamienic - nieliczne przetrwały wojnę, nie przetrwały PRLu i III RP :/

 • avatar

  partia_niewidzialnych

  Oceniono 81 razy 57

  Jak to jest, że kiedyś w 10 lat budowano pół miasta, a teraz przez 10 lat sporym sukcesem jest wybudowanie 2 km ścieżki rowerowej, i to wyłącznie wówczas, gdy przy okazji nie zamknie się szkoły i trzech przedszkoli?

 • avatar

  fragola50

  Oceniono 58 razy 50

  panowie w tamtych czasach chodzili przeważnie w garniturach i pod krawatem..:-) w ogóle było jakoś bardziej elegancko..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX