Lato 1945. Fotografie zapadają w pamięć: zderzenie sielanki na plaży nad Wisłą i ruin Warszawy

Daria Dziewięcka
29.07.2016 10:20
A A A
Wypoczynek nad Wisłą w powojennej Warszawie, lato 1945. Po drugiej stronie rzeki Powiśle z widocznym kominem Zakładów Citroena.

Wypoczynek nad Wisłą w powojennej Warszawie, lato 1945. Po drugiej stronie rzeki Powiśle z widocznym kominem Zakładów Citroena. (Karol Szczeciński / EAST NEWS)

 • Dzieci chciały się znów bawić
 • Warszawiacy chcieli żyć normalnie
 • Trwało usuwanie gruzu
 • Rok później: jest komunikacja, kajaki, żaglówki
Dramatyczna historia, radość z ocalenia i pragnienie, aby żyć normalnie. Godnie i szczęśliwie. Niesamowite fotografie, które posiada agencja East News, a autorem jest Karol Szczeciński zapadają w pamięć: sielanka na plaży, w tle ruiny Warszawy. Trudno je zapomnieć.
Zobacz zdjęcia (5)
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • avatar

  ainahd

  Oceniono 27 razy 27

  Ja pamiętam jak można się było kąpać w Wiśle, to było tak gdzieś koło 63 r.Największą frajdą było pójście rodzinne na plażę na wysokości obecnego zoo koło Rusałki lub przy porcie praskim. Wyglądało to tak jak na tych zdjęciach.Nad Wisłą był cudowny piasek, pełno dzieci, zabawa.Wow, łza się kręci

 • avatar

  arab-z-bajki

  Oceniono 24 razy 24

  A w tle widać wspaniałe budowle o które walczą dzisiaj domniemani właściciele ! Trzeba im pokazać zdjęcia, żeby pokazali o którą kamienicę im chodzi.

 • avatar

  masa.cra

  Oceniono 53 razy 19

  A wtedy już pan Rajmund Kaczyński wraz z małżonką szykowali się do przeprowadzki na Żoliborz...

 • avatar

  pull_up

  Oceniono 94 razy 10

  17. lipca Stalin wydał wytyczne Rokossowskiemu aby nacierać z przyczółków nad Narwią i w Magnuszewie oraz od strony Pragi na Warszawę. Niestety po pierwsze została przegrana bitwa pancerna pod Radzyminem ("ostatnia wielka bitwa pancerna wygrana przez Wehrmacht" napisał niemiecki historyk Dieter Mueller) zaś dowództwo Powstania ostentacyjnie nie nawiązało żadnych kontaktów z Armią Czerwoną dając Stalinowi jasno do zrozumienia że cwaniaczą. No i przecwaniaczyło mieszkańców Warszawy. Nie byłoby nic dziwnego w tym że chcemy ograć Stalina gdybyśmy jednocześnie do ogrania go nie potrzebowali jego pomocy. Ot i cały spryt Okulickiego, Chruściela i Komorowskiego.
  .

 • avatar

  outsider44

  Oceniono 6 razy 4

  Bikini po raz pierwszy zademonstrowano właśnie w 46 roku. A tu na zdjęciu nr 4 już mamy panią opalającą się w tym stroju. Moda dość szybko przenosiła się przez granice?

 • avatar

  keramwistagano

  Oceniono 78 razy 4

  No i po co prawde piszesz? , narodek tego nie chce. jeszcze 1000 lat Stalin bedzie winny glupoty polskiego kierownictwa, za jakies 50 do 100 lat wrobia go w Smolensk. Skutki zmasowanej katechezy daja sie juz odczuc

 • avatar

  ryanmdusa

  Oceniono 9 razy 3

  Teraz Wisła została zamieniona w rakotwórcze szambo.

 • avatar

  ryanmdusa

  Oceniono 18 razy -4

  Dla miasta, budynków to zniszczenie bylo moze szczesciem w nieszczesciu. Z tymi żydowskimi przybudówkami Warszawa wyglądałaby teraz jak Krakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane