W kilku miejscach Warszawy pojawiły się dziś tłumy. Stoją, siedzą i czekają na... bilety do teatru

W kilku miejscach stolicy - a w sumie w 100 w całym kraju - w sobotę pojawiły się prawdziwe tłumy. Co łączy te miejsca? Wszystkie to teatry, a zainteresowanie ludzi wzięło się z akcji 'Bilety do teatru za 300 groszy' z okazji Dnia Teatru Publicznego.
Kolejka przed Teatrem Kwadrat Kolejka przed Teatrem Kwadrat fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

100 teatrów z 39 miast

Już czwarty raz w miastach całej Polski obchodzony jest Dzień Teatru Publicznego. W tegorocznej akcji bierze udział 100 teatrów z 39 miast. W sobotę rozpoczęła się sprzedaż biletów za... 300 groszy, czyli 3 złote.

Spektakle w tej cenie będę grane przez cały tydzień - do 19 maja.

Na zdjęciu kolejka pod Teatrem Kwadrat.

Ludzie przed Teatrem Współczesnym Ludzie przed Teatrem Współczesnym fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

"Teatr publiczny się opłaca"

Skąd akurat 300 groszy? Jak przypomina Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, cena biletu w tym roku nawiązuje do wyników specjalnego badania, które - jako pilotaż - przeprowadził dla Instytutu prof. Rafał Kasprzak ze Szkoły Głównej Handlowej.

- Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! - mówi Dorota Buchwald, dyrektor IT. - Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych - dodaje.

Na zdjęciu Teatr Współczesny.

Nowy Teatr Nowy Teatr fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Spacerowniki

Podobnie jak przy poprzednich edycjach, symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu "Spacerowników teatralnych".

Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej - a tym samym kulturalnej - historii miast (więcej na www.spacerownikteatralny.pl).

Na zdjęciu czekający przed Nowym Teatrem.

Kolejka przed Teatrem Współczesnym Kolejka przed Teatrem Współczesnym fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

50 tys. widzów

Dzień Teatru Publicznego obchodzony jest od 2015 roku. Jak czytamy na stronie Instytutu Teatralnego, "majowa akcja biletu za grosze, w którą zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych, była jednym z najważniejszych wydarzeń świętowanego wtedy 250-lecia teatru publicznego w Polsce i cieszyła się wielkim powodzeniem".

Na widowniach całej Polski zasiadło wówczas blisko 50 tysięcy widzów. Co ważne: "także, a może przede wszystkim, tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale. Ten entuzjazm udało się utrzymać w kolejnych latach".

Teatr Kwadrat Teatr Kwadrat fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Ministerstwo finansuje

Szczegółowe informacje na temat wszystkich granych w ramach akcji spektakli dostępne są na specjalnej stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl.

"Bilet do teatru za 300 groszy" jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Na fotografii Teatr Kwadrat.

Kasa Teatru Współczesnego Kasa Teatru Współczesnego fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Kolejki ciągną się i w środku, i na zewnątrz

Na zdjęciu kasa w Teatrze Współczesnym.

Teatr Kwadrat Teatr Kwadrat fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Kolejka dłuższa niż do pobliskiego Manekina

Oczekujący pod Teatrem Kwadrat.

Kolejka przed Teatrem Współczesnym Kolejka przed Teatrem Współczesnym fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Tłumy mimo upałów

Choć słońce dziś mocno grzeje, wiele osób wytrwale czeka na bilet. Tutaj - pod Teatrem Współczesnym.

Przed Teatrem Kwadrat Przed Teatrem Kwadrat fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Na stojąco i na siedząco

Niektórzy nie tracili czasu, czekając na swoją kolej. W ruch szły książki - tutaj czytelniczka pod Teatrem Kwadrat.

Kolejka do Teatru Kwadrat Kolejka do Teatru Kwadrat fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Niektórzy zabrali ze sobą krzesła

Tłum pod Teatrem Kwadrat przy ul. Marszałkowskiej.

Teatr Współczesny Teatr Współczesny fot. Marta Ankiersztejn_Fotografia, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Ciekawe, czy były komitety kolejkowe

Na zdjęciu kolejka pod Teatrem Współczesnym.

***

Chodzicie do teatru? Skorzystacie z akcji 'Bilet do teatru za 300 groszy'? Piszcie na listy_do_metrowarszawa@agora.pl.

Więcej o:
Komentarze (27)
W kilku miejscach Warszawy pojawiły się dziś tłumy. Stoją, siedzą i czekają na... bilety do teatru
Zaloguj się
 • D B

  Oceniono 12 razy 8

  Dzisiaj przed południem widziałem kolejkę do teatru w Częstochowie, nawet się zastanawiałem o co chodzi, zagadka się wyjaśniła.

 • mortus444

  Oceniono 7 razy 7

  wyobraźmy sobie jakie kolejki by były gdyby ogłosić dzień piwa za 3 grosze

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 2

  To NIE JEST żadna oszczędność czy „miłość do sztuki, tylko jest to tzw. owczy pęd, czyli inaczej mówiąc, zbiorowa sraczka. Bo bilety to teatrów z wyjątkiem tych największych np. Opera Narodowa, nie kosztują w Polsce aż tak drogo, żeby trzeba było za nimi stać w upale po kilka czy kilkanaście godzin. Owszem, czasami jest problem z ich dostępnością, ale jak ktoś ma tyle determinacji, to dla niego problemu nie ma.

  A wracając do meritum, już za 5 dni będziemy mieli powtórkę tej sraczki, czyli Noc Muzeów. I wówczas jak co roku staną w kolejkach tysiące "miłośników” muzeów, którzy nawet NIE WIEDZĄ, że w Polsce jest jeden dzień w tygodniu, gdzie do muzeum można wejść za darmo i wszystko sobie obejrzeć w cywilizowanych warunkach, czyli BEZ towarzystwa tego dzikiego tłumu

 • albin11

  Oceniono 3 razy 1

  przyszli nie dlatego, że kochają teatr, ale że za darmo. dziadostwo

 • domurrrat

  Oceniono 2 razy 0

  szkoda, ze nie wzięto pod uwagę 100 lecia niepodległości

 • ritzy

  Oceniono 1 raz -1

  Jednakowoż ludzie mają sporo czasu...

 • mniklasp

  Oceniono 27 razy -5

  Polacy uwielbiaja kolejki wiec aby upodlic sie oferuja cos za darmo zeby miec satysfakcje i poczucie wladczej kontroli nad narodem. To jest rodzaj narodowej gry z polskiej panszczyznianej ktory siedzi w Polakach od wiekow, Podobnie akcje jak Noc Muzeum czy cos podobnego.

 • piotrm74

  Oceniono 12 razy -6

  Wg obecnej konstytucji każdy obywatel ma prawo do kultury. Kto łamie konstytucję? Obecne czasy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX