Komentarze (21)
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 48 razy 26

  Nie chcą do noclegowni bo tam nie można pić alkoholu tylko tyle i aż tyle, reszta tego artykułu to bajka...

 • lutski

  Oceniono 22 razy 16

  Warunki lepsze niż w niektórych polskich szpitalach.

 • smiki48

  Oceniono 21 razy 13

  pomagać należy przede wszystkim tym, którzy sami chcą sobie pomóc.Nie ma sensu wydawać milionów złotych na ludzi, którzy nie maja ani zamiaru ani chęci zmiany swojego sposobu życia. Znacznie lepiej przeznaczyć te zaoszczędzone pieniądze na krótką, ale intensywną pomoc dla tych, którzy naprawdę chcą wyjść z bezdomności. Każdy powinien dostać szanse.ale jak z tej szansy nie skorzysta, to szkoda wydawać na nich pieniądze.

 • Oceniono 18 razy 8

  Zabawne. Panowie bezdomni obawiają się wszy w noclegowniach. Ciekawe że nie obawiają się brudu, insektów świerzbu zdobytych na klatkach schodowych, działkach, pustostanach, itd. W noclegowniach można załapać się na badanie alkomatem. Znam bezdomnego, 70 lat, który był trzeźwy po raz ostatni w roku 1975. Pije od 55 lat. Na marginesie: jest zaprzeczeniem tezy o szkodliwości alkoholu /tyle lat dzień w dzień/ Inny, szczyci się, że zawodowo pracował aż 7 miesięcy w swoim życiu. A ma lat 74. Osób którym bezdomność doskwiera, szybko tam nie ma. W miastach zawsze jest praca, możliwość zdobycia zawodu. Brakuje chęci. Noclegownia to wygoda. Dach nad głową,micha, w wielu można wypić,zapalić, w koedukacyjnych d. zarwać. Ludzie i organizacje stworzyły mit.Ludzi skrzywdzonych przez los, niezaradnych, wymagających opieki. Gó... prawda! Dlaczego społeczeństwo ma się rozczulać nad kimś, kto przechlał swoje życie? Komu odpowiada styl włóczęgi, matki- nomatki ciągającej się z dziećmi po ośrodkach w Polsce? Nie piorę ciuchów- bo gdy zabrudzę- dostanę nowe. Często w bardzo dobrym stanie. Bo naiwni obywatele dadzą. Jak panu 55 l, bezdomnemu od dekady. Pomoc społeczna płaci za schronisko. Zasiłek stały plus opiekuńczy idzie na przepicie. Ciuchy, środki czystości z organizacji pozarządowych. Bo wszyscy pomagają. Pan ma zawód mechanik lokomotyw, ale nie pracuje. Dorobił się padaczki alkoholowej. Inny alkoholik w ciągu nabrał kredytów, z pomocą prawników z pomocy prawnej doprowadził do upadłości konsumenckiej. Teraz żałuje że kredytów wziął za mało. Jednym tchem mogę wymienić kilkunastu podobnych. Ich organizacje hołubią, bo z nich żyją. Z kilkudziesięciu pozarządowych w Warszawie, pracujących dla dobra bliźniego, naliczę 5. Na pewno, nigdy nie było wśród nich Markotu/Monaru. 0d 30 lat nie znaleziono pomysłu na skuteczne wyprowadzanie bezdomnych z bezdomności. Bez zaplecza organizacyjnego, programów,pieniędzy sam wyprowadziłem 5 rodzin w jednym roku. Tyle, że nie bylem zainteresowany zarabianiem na bezdomnych. Dodam tylko, że na ok 100 osób zamarzłych zimą 2015/16 bezdomni stanowili ok 30 proc.

 • ziemia7

  Oceniono 27 razy 7

  Słyszałam od krakowskich bezdomnych, że są takie noclegownie w tym mieście, jak to przy ul. Warszawskiej, które stoją na ogół puste, bo tam żeby, z przeproszeniem, skorzystać z toalety trzeba się modlić, nawet jak się nie jest wierzącym. Ci, z którymi rozmawiałam nie mieli żadnego motywu by mnie okłamywać i rozumiem ich - można być bezdomnym i nadal mieć swoją godność, a w takich miejscach jak wspomniana noclegownia, prowadzona przez siostry zakonne, nie traktuje się ludzi z należytym szacunkiem. Ktoś powie- bezdomny i ma godność? Tak, ma i to czasem większą niż niejeden domownik, np. taki, przed którym kobieta z dzieckiem ucieka na ulicę byle dalej od kreatury. Bezdomni to ludzie, których wadliwie działający system państwa wyrzuca za burtę... gdzie często umierają jak najbardziej z godnością.

 • djor

  Oceniono 23 razy 7

  Jak by pan redahtur przyszedł ns Skarycha bez zapowiedzi to by zobaczył jak to wygląda............Niestety muszę tam bywać :/

 • Oceniono 11 razy 5

  Większość tekstu to bajki. Jak ma bezdomny być czysty, bez wszy, jeśli w noclegowni jest na 80 chłopa, jeden bolier 50 l i jeden, czynny prysznic? Jeśli są 2 noclegownie 2 łaźnie plus jedna tzw. ruchoma. Nikt od 30 lat nie może policzyć w W-wie bezdomnych. 2700 to liczba wyssana z sufitu. 3 miesiące temu mówiło się o 3500, realnie jest 2-3 razy więcej. Jeśli władze upierają się przy 2700 osobach, to na co wydały w 2016r 11 mln zł na bezdomnych? Inwestycji nie było. Bezdomni płacą za pobyt w schroniskach. 250- 750 zł/ mies. Do tego darowizny. To mnóstwo kasy. Dlaczego w 2,5 mln aglomeracji stołeczne,j nie ma ośrodka dla bezdomnych rodzin? Jestem obecnie u byłej bezdomnej rodziny, z 2 dzieci, która pomoc otrzymała w Łomży a mieszkanie w Białymstoku. Tam mogą a w stolicy nie? Bezdomność jest biznesem, Bardzo dobrym, Szkoda że dziennikarzom można wcisnąć każdą bzdurę.

 • dziadwawelski

  Oceniono 3 razy 3

  Ja oczywiście słucham intensywnie naszego Franczeska i ilekroć idąc ulica widzę lub czuję takiego "ulicznego brata" oczami wyobraźni widzę tę boską część człowieczeństwa w pustawej butelce piwa, które opróżnia nasz "brat" lub śmierdzących "ojszczanych" jego gaciach i wtedy mam ochotę wprowadzić go do swego domu niech i tam wszyscy poczują ten syf !!!! Radosnych, spokojnych Świąt !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX