Tak Praga-Północ walczy z kiczem. Rewelacyjny pomysł zmienia dzielnicę

Szklarz, tapicer, fryzjer, zegarmistrz, optyk i kuśnierz z Pragi-Północ. Wszyscy zyskali nowe stylowe szyldy. - Chcemy pokazać mieszkańcom, jak może wyglądać dobra reklama - mówi dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
1

Nowe szyldy na ul. Stalowej

Na warszawskiej Pradze-Północ pojawiły się właśnie nowe szyldy. To efekt projektu "re:design 4". Oznakowanie otrzymało ponad dziesięciu lokalnych rzemieślników.

Teraz, jak zaznacza miasto, szyldy będą "zdobić i pasować do architektury zabytkowych kamienic".

2 Nowe szyldy na Ząbkowskiej Nowe szyldy na Ząbkowskiej SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Nowe szyldy na Pradze

Jak zaznacza ratusz, miasto od 2015 roku prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Skupiają się one po prawej stronie Wisły: na Pradze-Północ, Pradze-Południe, Targówku (na sześciu obszarach - to Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny).

Na ten cel do 2022 r. Warszawa przeznaczy 1,5 mld zł. "Rewitalizacja to z jednej strony remonty budynków i ulic, podłączanie do sieci cieplnej, czy przemiany przestrzeni publicznej, z drugiej - rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integracja i wsparcie mieszkańców" - czytamy.

3

Zakład na ul. Stalowej

Szklarz, tapicer, fryzjer, zegarmistrz, optyk, kuśnierz - te zakłady mogą pochwalić się nowymi szyldami.

Jak dodaje urząd miasta, każdy z nich "ma swój niepowtarzalny charakter, unikatowy krój liter, jest też mocno osadzony w tradycji warszawskiej typografii".

- Chcemy pokazać mieszkańcom, jak może wyglądać dobra reklama, która zdobi, a nie szpeci. Wygląd naszego otoczenia ma kluczowy wpływ na to, jak czujemy się w danej przestrzeni - mówiła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

4

Ul. Wileńska

Wszystko powstało w ramach programu "Na_prawa_Warszawa". To wspólna inicjatywa miasta i Stowarzyszenia Traffic Design z Gdyni.

Nowe szyldy dostały lokale działające przy ulicach: Ząbkowskiej 11, Wileńskiej 21 i 31, Stalowej 14 i 15, Szwedzkiej 7 oraz 11 Listopada 12.

To projekty autorstwa SYFONSTUDIO, Capitalics - Warsaw Type Foundry, Zuzy Rogatty, Jacka Wielebskiego, Anity Wasik, Mateusza Żywickiego, Pawła Ryżko oraz Mariana Misiaka z Threedotstype.

5

Szyld z ul. Wileńskiej

W niedzielę odbył się spacer, na którym można było zobaczyć nowe szyldy.

Jak zareagowali warszawiacy? Przeważają pozytywne komentarze. "Warszawa może być piękna, pościągajcie te szmaty z PCV na płotach" - pisze Andżi pod tekstem na tvnwarszawa.pl. "Wreszcie. Ten miszmasz na elewacjach to koszmar" - zgadza się użytkownik o pseudonimie mmm.

Inni piszą, że podobne przydałyby się np. na Marszałkowskiej.

6

Szyld warsztatu na ul. Wileńskiej

Pojawiają się jednak też słowa krytyki. "Mieszane uczucia. Design jest fajny, ale czy pomoże rzemieślnikom się utrzymać - wątpię" - pisze na tvnwarszawa.pl Mikey. Jego zdaniem, o sukcesie decyduje to, czy jest się widocznym i rozpoznawalnym z daleka.

"Dla mnie słabizna - może jedna witryna jako tako" - ocenia Miłki Dyzio. "Reszta wygląda jak słabe nagłówki ze starych gazet. Przypominają raczej podstawy z książek do łamania tekstu" - stwierdza. Choć to i tak, jak dodaje, lepiej niż "zadrukowana plandeka, z dziurkami i metalowymi oczkami".

7

Jeden z warsztatów na ul. Wileńskiej

O podobnej akcji pisaliśmy latem. Wtedy minimalistyczny (szczególnie na tle otaczającego go reklamowego śmietnika) dostał szewc z Rembertowa. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Komentarze (11)
Tak Praga-Północ walczy z kiczem. Rewelacyjny pomysł zmienia dzielnicę
Zaloguj się
 • pajanko

  Oceniono 22 razy 22

  Super; to powinno być uregulowane ustawą. Proszę popatrzeć na szyldy i reklamy sklepów w Irlandii. Wokół witrynie i nad nią są drewniane rzeźbione ramy i reklama na drewnie. Brakuje w Polsce ustawy o kulturze krajobrazu; to się odnosi tez do reklam przy drogach. Tragedia jest w małych miejscowościach

 • jannowak76

  Oceniono 11 razy 11

  świetne!

 • troll_putina

  Oceniono 9 razy 9

  bardzo ładne i pasujące :) na pewno skorzystam z usług powyższych lokali jeśli będę czegoś potrzebował

 • wagadudu

  Oceniono 7 razy 7

  Brawo wy!

 • zyks

  Oceniono 2 razy 2

  Świetne, brawo, plastycy i firmy ! Z poczuciem humoru, inteligentnie. Nie musi być brzydko, banalnie, sztampowo.Zapytać właścicieli, co mówią klienci. Ciekawym wyników.

 • zmuzbi

  Oceniono 2 razy 2

  Z szyldów w mieście można robić reklamę jaką się chce, ponieważ mogę ją przeczytać lub nie.Natomiast Telewizja wykorzystuje niemoc ludzką w wyłączeniu niechcianej reklamy i to jest P R Z E M O C i wykorzystanie cierpliwości ludzi!!!!!!!!!!!!!!!

 • swinton

  Oceniono 3 razy 1

  Ja mam dość reklam które wciska mi GW mimo że zapłaciłem za abonament.

 • podmiot.lir

  Oceniono 1 raz -1

  Tele, że to rownież jakieś hipsterskie wybryki, które dzisiaj wydają się fajne, ale za pięć lat wyjdą z mody.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX