Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Długi weekend pod Warszawą? Świetny pomysł, zwłaszcza że można ją spędzić na wiele sposobów - np. wybrać się na kilka jednodniowych wycieczek. Mamy dla was kilka naprawdę fajnych propozycji. Sami nie wiedzieliśmy, że okolice Warszawy mogą być tak ciekawe.
1 Twierdza Modlin Twierdza Modlin Kuba Atys/ Agencja Gazeta

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Długi weekend pod Warszawą? Świetny pomysł, zwłaszcza że można ją spędzić na wiele sposobów - np. wybrać się na kilka jednodniowych wycieczek. Mamy dla was kilka naprawdę fajnych propozycji. Sami nie wiedzieliśmy, że okolice Warszawy mogą być tak ciekawe.

Twierdza Modlin to ewenement na skalę europejską - każdy warszawiak powinien poświęcić przynajmniej kilka godzin, żeby zwiedzić ten wyjątkowy obiekt.

Jego budowa rozpoczęła się na początku XIX w. na rozkaz samego Napoleona Bonaparte. Intensywnie rozbudowali ją Rosjanie. Twierdza była czterokrotnie broniona. Ponadto w 1920 w oparciu o nią toczyły się walki polsko-bolszewickie.

Majówka okolice WarszawyKoszary - Kuba Atys/ Agencja Gazeta

Potocznie nazwą 'twierdza Modlin' określa się jedynie jej centralną część, tworzącą osiedle Modlin Twierdza Nowego Dworu Mazowieckiego. Oznacza ona jednak także forty wewnętrznego i zewnętrznego pierścienia wzniesione w okresie od lat 80. XIX wieku do wybuchu I wojny światowej oraz towarzyszące im dzieła z różnych okresów.

Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek ? będący koszarami wojskowymi ? liczący 2250 m długości.

Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek będący koszarami wojskowymi liczący 2250 m długości.

Twierdzę Modlin można zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem.

Majówka okolice WarszawyKuba Atys/ Agencja Gazeta

A jak dojechać? Są trzy opcje - autobusem linii TRANSLUD lub PKS WARSZAWA: z Dworca Centralnego, Domów Towarowych Centrum, pl. Bankowego, ronda Starzyńskiego; samochodem: trasą Gdańską (E7) lub ul. Modlińską lub pociągiem: z Dworca Gdańskiego do stacji MODLIN.

2 Majówka w okolicach Warszawy Majówka w okolicach Warszawy Marzena Hmielewicz/ Agencja Warszawa

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Kampinoski Park Narodowy jest drugim co do wielkości parkiem narodowym w Polsce. Krajobraz Parku naprawdę robi wrażenie - tworzą go na przemian wydmy oraz obszary bagienne. Co ciekawe, wydmy Puszczy Kampinoskiej tworzą jeden z najbardziej interesujących kompleksów wydm śródlądowych tego typu w Europie.

Majówka okolice WarszawyPiotr Molęcki/ Agnecja Gazeta

W jakim celu warto wybrać się do Puszczy? Odpowiedź jest prosta - na długi spacer.

Warto więc wybrać jeden ze szlaków, na przykład:

Główny Szlak Puszczy Kampinoskiej (Dziekanów Leśny - Brochów - 55,8 km - znaki czerwone, na ten szlak trzeba przeznaczyć ok. 2 dni) - na szlaku można zobaczyć m.in. wczesnośredniowieczne grodzisko 'Zamczysko', kilkusetletni Dąb Profesora Kobendzy, Sosnę Powstańców 1863 r., pamiątki z okresu II wojny światowej, obronny kościół renesansowy z XVI w. w Brochowie oraz szlachecki dwór klasycystyczny z ok. 1800 r. w Tułowicach.

Krótszy szlak - 19,5 km (znaki żółte), który można pokonać w jeden dzień to szlak im. Powstańców Warszawskich (Leszno - Wiersze - Truskaw). Szlak wiedzie przez miejscowości i miejsca związane z polskimi powstaniami narodowymi i partyzantką. Jest jedną z najpopularniejszych jednodniowych tras warszawiaków.

Jeżeli postanowicie zostać w Puszczy na dłużej niż jeden dzień, noclegu warto szukać w jednej z prywatnych kwater, np. w Łomiankach, Izabelinie, Starej Dąbrowie lub w miejscowości na północ od Kampinosu - Lesznie. Ceny za nocleg zaczynają się już od 30 zł.

Jak dojechać do Puszczy? Najwygodniej oczywiście samochodem. Natomiast z Metro Młociny do przystanku Kampinoska dojeżdża w kilkanaście minut linia 712, do Łomianek ze stacji Metro Młociny jedzie z kolei linia Ł1.

3 Majówka w okolicach Warszawy Majówka w okolicach Warszawy Jacek Marczewski/ Agencja Gazeta

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Zalew Zegrzyński

Po niecałej godzinie drogi z Warszawy przenosimy się w otoczenie sosnowego lasu, wody i przystani, przy których można wypożyczyć sprzęt żeglarski. Są też knajpy ze świeżą rybą. Klimat prawie mazurski. Wystarczy pojechać na jeden dzień i poczuć się, jak na krótkim urlopie.

Majówka okolice WarszawyJacek Marczewski

Zalew na Narwi pod Warszawą powstał w 1963 roku. Powierzchnia zbiornika wynosi 3030 ha, długość 41 km (na Narwi). Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości, w których możemy poczuć się jak letnicy: Nieporęt, Zegrze, Zegrze Południowe, Serock, Zegrzynek, PTTK, Jadwisin Klub Żeglarski Dolomit, Yacht Klub Jadwisin, Jachranka, Białobrzegi, Rynia.

Przedstawiamy subiektywny przegląd atrakcji

Przystanek - Nieporęt. Swoją bazę ma tam między innymi L Surf - szkoła windsurfingu. Wypożyczenie kompletu - 50 zł za godzinę, godzina z instruktorem (sprzęt w cenie) kosztuje 110 zł, 200 zł za cały dzień.

Jeśli zdecydujecie się pływać na desce, przygotujcie się ze spotkanie z Zofią Klepacką na wodzie. Najlepsza polska windsurferka pływa właśnie tam. Wypożyczyć można również rower wodny (30 zł) lub kajak (15 zł). W porcie można też wypożyczać jachty kabinowe, jest knajpa i miejsce na biwak.

Majówka okolice WarszawyJacek Marczewski/ Agencja Gazeta

Organizowane są również obozy żeglarskie i półkolonie dla dzieci. W sąsiedztwie znajduje się Folwark Klepisko - hotel i karczma z mini zoo na terenie. Spotkanie z kózkami, owieczkami, miniaturowymi świnkami powinno być atrakcją zwłaszcza dla dzieci.

Przystanek - Zegrze Południowe, gdzie znajduje się restauracja 'Szanta' - z dobrą ofertą dań rybnych - szczególnie polecamy zupę rybną i smażone okonki. Z przystani, przy której się znajduje, też można wynająć łódkę. Wypożyczenie kabinówki w większości miejsc to koszt mniej więcej 300 zł za dzień. Jest jednak również tańsza opcja.

Majówka okolice WarszawyJacek Marczewski/ Agencja Gazeta

W Zegrzu Północnym znajduje z kolei się ośrodek szkoleniowy WAT, z którego Omegę możemy wypożyczyć za 25 zł za godzinę. W Serocku trzeba odwiedzić kultową restaurację Złoty Lin, która serwuje świeże i pyszne ryby.

Dojazd nad samo jezioro: autobusem 705, 734, 735 z pętli Żerań.

4 Majówka okolice Warszawy Majówka okolice Warszawy Willa Iwaszkiewiczów/ Wikimedia Commons

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Podkowa Leśna i Milanówek to idealne miejsce na jednodniową wycieczkę. Do miasteczek z przedwojenną zabudową i bajkowymi ogrodami dojedziemy zaledwie w pół godziny.

Milanowska zabytkowa stacja kolei nawiązuje do konwencji architektury szwajcarskiej. Natomiast położona tuż przy dworcu ulica Warszawska składa się z niskich, przedwojennych domów należących niegdyś do kupców i rzemieślników.

Majówka okolice WarszawyWilla przy ul. Piasta - Adam Kozak/ Agencja Gazeta

Warto zwrócić uwagę na najstarszy z nich - modernistyczną willę na rogu z ulicą Grudowską. Budynek został zbudowany w latach 1909-1911. Natomiast willi Perełka (przy ul. Prostej 12) mieszkali pisarze i poeci, w tym: K.I. Gałczyński i St. M. Saliński. Warto zwrócić też uwagę na 'Kamienny kręg' leżący między ulicą Krótką, a Fiderkiewicza, gdzie znajduje się 13 głazów - pozostałości z epoki lodowcowej. Kamienie tworzą zegar słoneczny - cień wskazujący aktualny czas można zobaczyć między godz. 12 a 18.

Majówka okolice WarszawyPałac w Podkowie Leśnej - Bartosz Bobkowski/ Agencja Gazeta

Z kolei Podkowa Leśna to przede wszystkim miejscowość poetów i jeden z najlepiej zachowanych przykładów miasta ogrodu w Polsce. Co ciekawe współzałożycielem miejscowości był ojciec Anny Iwaszkiewiczowej, syn współwłaściciela największej warszawskiej fabryki Lilpop Rau i Loewenstein - Stanisław Lilpop. I właśnie przy ulicy jego nazwiska stoi Aida, ponad stuletni drewniany dom w stylu szwajcarskim - pierwszy dom Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów. Dom często odwiedzał Antoni Słonimski i Jan Lechoń. Natomiast Karol Szymanowski urządzał tu zawody krokieta.  Podkowa Leśna posiada niezwykle ciekawą z 1927 roku stację kolejki WKD.

Dojazd: pociąg Kolei Mazowieckiej (odjeżdża z dworca Warszawa Śródmieście) i kolejka WKD (Warszawa-Grodzisk Mazowiecki). Czas podróży: 30 minut. Kasa biletowa na stacji w Milanówku czynna jest do północy.

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, ul. Gołębia 1, czynne: wt, śr., pt. w godz. 9-15, czw., w godz. 9-17 i niedz. w godz. 10-15.

5 Majówka w okolicach Warszawy Majówka w okolicach Warszawy Marzena Hmielewicz/ Agencja Gazeta

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Otwock kojarzy się warszawiakom przede wszystkim z mało wyszukanymi żartami, a w rzeczywistości skrywa wiele skarbów. Jednym z nich jest przepiękny pałac zlokalizowany w sąsiadującej miejscowości - Otwocku Wielkim. Pałac w całej swojej historii gościł wiele znanych osobistości: Augusta II Mocnego, cara Piotra I, a także Lecha Wałęsę.

Pałac w Otwocku Wielkim był dawną letnią siedzibą rodu Bielińskich - starej mazowieckiej szlachty z ziemi ciechanowskiej. Przedstawiciele rodu sprawowali urzędy senatorów i biskupów. Budowę pałacu rozpoczęto po roku 1682, a ukończono około roku 1689.

Obecnym użytkownikiem obiektu jest Muzeum Narodowe w Warszawie, które utworzyło w nim swój oddział Muzeum Wnętrz.

Pałac jest czynny w godzinach: czwartek - niedziela: 10 - 16; poniedziałek - środa: nieczynny.

Bilety: ulgowe - 5 zł; normalny - 10 zł.

Majówka okolice WarszawyMarzena Hmielewicz

Odwiedzając Pałac w Otwocku Wielkim, warto za jednym zamachem wstąpić do zlokalizowanego kilkanaście kilometrów dalej Karczewa.

Największym zabytkiem Karczewa jest z pewnością kościół parafialny św. Wita. Jego fundatorem jest znany z Otwocka Franciszek Bieliński (a również w Karczewie, na cmentarzu rzymskokatolickim, można obejrzeć neogotycką kaplicę rodową Bielińskich z 1828 roku).

Majówka okolice WarszawyDawny cmentarz Żydowski - Waldemar Kompala/ Agencja Gazeta

W Karczewie warto również wybrać się na zabytkowe cmentarze: żydowski (ul. Otwocka) oraz katolicki (ul. Żaboklickiego). Szczególnie ten pierwszy, pozostałość liczącej niegdyś 40 procent mieszkańców Karczewa społeczności żydowskiej, wart jest uwagi. Zachowały się tam macewy z XIX wieku. Cmentarz został zdewastowany podczas II wojny światowej. Podobno pod piaskami wydmy, na której leży, jest jeszcze około 400 macew.

Do Karczewa najlepiej dojechać Minibusem (www.minibus.com.pl), który odjeżdża spod Muzeum Narodowego.

6 Majówka okolice Warszawy Majówka okolice Warszawy Restauracja "Nad Jeziorem"

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Do Falenicy warto pojechać z trzech powodów - stąd rzut beretem do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, gdzie można wybrać się na długi spacer, tutaj znajduje się świetna knajpa 'Nad Jeziorem' serwująca dania kuchni międzynarodowej i w końcu legendarna już KINOkawiarnia Stacja Falenica.

Majówka okolice WarszawyKinokawiarnia Stacja Falenica/ facebook.com

KINOkawiarnia Stacja Falenica to wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej nie tylko Warszawy, ale również całej Polski. Można tam obejrzeć dobry film na ekranie, za którym kursują pociągi, w kinie, do którego wejść można wprost z peronu.

Nazwa KINOkawiarnia nie jest przypadkowa. W sali kinowej, która mieści się w dawnej hali biletowej przedwojennego dworca, zamiast klasycznych foteli kinowych, są stoliki i wygodne krzesła (cena za bilet do kina - 17 zł w tygodniu, 19 i 21 zł w weekendy). Na afiszu są filmy dokumentalne, produkcje europejskie, kino polskie, sporo klasyki. Nie zapomniano o najmłodszych - dla nich organizowane są poranki, warsztaty, dla nieco starszych uruchomiono filmowy program edukacyjny. Co ciekawe, każdy może tu zaproponować film, przegląd czy cykl.

Obok sali kinowej, w pomieszczeniach dawnego baru dworcowego znajduje się też kawiarnia, serwująca zimne przekąski, świetną kawę i równie szlachetną herbatę oraz księgarnia.

Majówka okolice WarszawyRestauracja 'Nad Jeziorem'

Przystanek numer dwa - restauracja i winiarnia 'Nad Jeziorem', z której rozciąga się piękny widok na jezioro Łacha.

Historia samego budynku, w którym dzisiaj mieści się Winiarnia i Gospoda to część historii rodziny. Zbudował go dziadek właściciela - lekarz i wielki miłośnik Zakopanego. Przeprowadził się z Warszawy do Józefowa, zauroczony piękną przyrodą i panującym tutaj unikalnym mikroklimatem.

Menu restauracji jest bardzo różnorodne - zjemy tu zarówno krewetki królewskie czy zupę - na przykład cebulową na winie, jak i makarony czy dania mięsne i rybne. Byliśmy - polecamy!

A z restauracji już dwa kroki do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Ale o tym więcej na kolejnym slajdzie.

Z centrum do Falenicy dostaniemy się autobusem linii 521 lub Koleją Mazowiecką.

7 Majówka okolice Warszawy Majówka okolice Warszawy Łukasz Zandecki/ Agencja Gazeta

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Mazowiecki Park Krajobrazowy wspólnie z Kampinoskim Parkiem Narodowym i Chojnowskim Parkiem Krajobrazowym tworzy system Zielonego Pierścienia Warszawy.

Las niczym klin o długości 35 km wbija się w południowo-wschodnią część miasta i sięga daleko poza jego granice, za Wawer i Wesołą. To fascynujące miejsce porośnięte drzewami iglastymi świetnie nadaje się na wycieczki piesze i rowerowe, zwłaszcza że na jego terenie jest mnóstwo pagórków wydmowych (jeden z nich, w pobliżu osiedla Aleksandrów, to najwyższe wzniesienie Warszawy - 121 m n.p.m.).

Majówka okolice WarszawyWikimedia Commons

Przez park przepływa także tworząca malownicze przełomy przez wydmy rzeka Świder - idealny cel wypoczynku zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. W Świdrze można się kąpać (jedno z kąpielisk znajduje się pomiędzy Józefowem a Otwockiem, przy ul. Turystycznej, drugie - po drugiej stronie rzeki), łowić ryby albo pływać kajakiem.

Sezon trwa tu od maja do końca września. W tym czasie można pograć w siatkówkę i piłkę plażową oraz posilić się i uzupełnić płyny pod parasolami. Pod drzewami zrobiono drewniany taras i kładki, przy których umiejscowiono grill (szaszłyki, karkówki, kiełbaski i inne pyszności) oraz sklepiki z przekąskami i lodami. Dla dzieci postarano się o plac zabaw, składający się z drewnianych, bezpiecznych elementów. W tym roku gmina dokładnie oczyściła teren z krzaków, tworząc miejsce na nowy, duży parking.

8 Majówka okolice Warszawy Majówka okolice Warszawy Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Jeżeli jedyne o czym marzycie w długi weekend to kajaki, może warto rozważyć wypożyczenie kajaków z jednej z wypożyczalni podwarszawskich, na przykład właśnie w Otwocku. Według rankingu portalu ciekawe-miejsce.net to właśnie tam znajdują się najlepsze wypożyczalnie w okolicach Warszawy - Mostowa oraz Riversquad.

Wypożyczalnia Mostowa znajduje się na obrzeżach Otwocka, w miejscowości Mlądz, nad brzegiem rzeki Świder jedyne 30 kilometrów od stolicy. Z kolei Riversquad znajduje się w Otwocku przy ul. Mostowej. W obu wypożyczalniach można wypożyczyć kajak (dwuosobowy w cenie 60 zł) i wybrać na spływ rzeką Świder. Spływy tą rzeką należą do jednych z najbardziej emocjonujących (liczne przełomy wodne i zakola), a jednocześnie najbezpieczniejszych w Polsce.

Majówka okolice WarszawyMichał Mutor/ Agencja Gazeta

Najpiękniejszy Świder to odcinek 41 km środkowego i dolnego biegu rzeki, na którym to odcinku w 1978 r. utworzono rezerwat 'Świder'. Ochroną zostało objęte koryto rzeki i pas brzegów o szerokości 20 m. Rezerwat jest otwarty dla ruchu turystycznego.

9 Majówka okolice Warszawy Majówka okolice Warszawy Franciszek Mazur

Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

Szlak Fryderyka Chopina prowadzi przez trzy miejscowości - Sochaczew, Żelazową Wolę oraz Brochów. Wszystkie miejscowości oddalone są od siebie o kilka, kilkanaście kilometrów, więc warto odwiedzić je za jednym razem.

Majówka okolice WarszawyFranciszek Mazur/ Agencja Gazeta

Mimo że rodzice Fryderyka Chopina wyprowadzili się kilka miesięcy po jego urodzeniu do Warszawy, ale to właśnie Żelazowa Wola, w której kompozytor urodził się i do której często wracał, stała się jednym z symboli polskiej kultury. W miejscu, w którym Chopin przyszedł na świat, odtworzono klimat otoczonego parkiem polskiego dworu z pocz. XIX wieku.

Godziny otwarcia: od 1 kwietnia do 30 września 9.00-19.00

Cena za bilet: bilet normalny
Park i muzeum: 23 zł
Park: 7 zł

  Majówka okolice WarszawyFranciszek Mazur/ Agencja Gazeta

  W Brochowie natomiast (18 km na północ od Żelazowej Woli) zachował się unikatowy obronny kościół z 3 wieżami. Tutaj brali ślub rodzice Chopina i tutaj mały Fryderyk został ochrzczony.

  Majówka okolice WarszawyKościół w Brochowie - Marzena Hmielewicz/ Agencja Gazeta

  Z kolei w Sochaczewie, w nieistniejącym już klasztorze Dominikanek, Fryderyk Chopin koncertował na prośbę swego przyjaciela - generała Szembeka. W dawnym ratuszu na rynku znajduje się muzeum z pamiątkami po kompozytorze, obok w cukierni 'Lukrecja' można spróbować 'Mazurka Chopina', a w Hotelu Chopin skosztować potraw, które jadano w Polsce i Francji za czasów kompozytora.

  Dojazd: do Sochaczewa (pociąg TLK, przejazd około 40 minut), następnie z dworca PKP w Sochaczewie dojechać do Żelazowej Woli autobusem nr 6.

  10 Majówka okolice Warszawy Majówka okolice Warszawy Wojciech Duszenko/ Agencja Gazeta

  Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]

  Nieborów to niewielka wieś niedaleko Skierniewic. Na uwagę zasługuje tam wspaniałe Muzeum w Nieborowie i Arkadii, które powstało w 1945 roku.  W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz ze wspaniałym ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia, zęby ulec czarowi tego miejsca.

  Majówka okolice WarszawyWojciech Surdziel/ Agencja Gazeta

  Kilka słów historii. Cała rodzina Radziwiłłów w lutym 1945 została deportowana przez służby NKWD do Związku Radzieckiego i osadzona w obozie w Krasnogórsku.

  Majówka okolice WarszawyWojciech Surdziel/ Agencja Gazeta

  Ówczesny dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Stanisław Lorentz, zgodnie z wcześniejszym porozumieniem z Radziwiłłem, otoczył opieką unikatowy pałac nieborowski i jego zbiory oraz zabytkowy ogród w Arkadii, włączając je niezwłocznie w skład warszawskiego Muzeum Narodowego, jako jego oddział. To uratowało pałac i jego zbiory przed dewastacją i rozproszeniem w najgorszym okresie ortodoksyjnego stalinizmu.

  Majówka okolice WarszawyWaldemar Kompala/ Agencja Gazeta

  W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.

  Majówka okolice WarszawyWojciech Surdziel/ Agencja Gazeta

  Z ciekawostek - w Nieborowie realizowano zdjęcia do filmu 'Akademia pana Kleksa', 'Pan Samochodzik i niesamowity dwór' oraz serialu 'W krainie Władcy Smoków'. Nakręcono tu również odcinek amerykańsko-polsko-brytyjskiego serialu telewizyjnego Sherlock Holmes and Doctor Watson (1980), zatytułowany The 'speckled band', a także był rezydencją biskupa w polskim serialu 'Ojciec Mateusz'.

  Ceny biletów

  Pałac, Ogród, Manufaktura Majoliki - 22 zł - normalny, 13 zł - ulgowy, 50 zł - bilet rodzinny (dwie osoby dorosłe, dzieci do lat 18, maksymalnie 6 osób), 1 zł - dzieci 7-16 lat

  Ogród i Manufaktura Majoliki - 12 zł - normalny, 8 zł - ulgowy, 1 zł - dzieci 7-16 lat

  Arkadia - Ogród i Świątynia Diany: 12 zł - normalny, 8 zł - ulgowy, 1 zł - dzieci 7-16 lat

  Jak dojechać? Najlepiej samochodem albo pociągiem. Dojazd pociągiem do Łowicza - następnie PKS-em w kierunku Skierniewic przez Arkadię, Nieborów, Bolimów do Skierniewic - następnie PKS-em w kierunku Łowicza przez Bolimów, Nieborów, Arkadię.

  Komentarze (46)
  Gdzie na długi weekend pod Warszawą? Okolice stolicy potrafią zachwycić [10 PROPOZYCJI]
  Zaloguj się
  • justas32

   Oceniono 15 razy 13

   Ja polecam Puszczę Bolimowską. Tysiące hektarów wspaniałego lasu, z jeziorkami i rzeką. Do biegania, spacerowania, z psem czy na rower - ideał. Każdy zna Kampinos, nikt nie zna Puszczy Bolimowskiej. Można dojechać autostradą (węzeł Wiskitki) albo S8 (Mszczonów z basenami termalnymi), można dojechać z Centrum bezpośrednio PKP do stacji Sucha Żyrardowska albo Jesionka. W lesie jest zalew Ziemiary a w pobliskim Żyrardowie kąpielisko miejskie - ale to raczej na lato. Przez Puszczę przebiega rzeka Rawka i są na niej spływy kajakowe - ale to propozycja raczej dla zaawansowanych kajakarzy albo początkujących surwiwalowców. Niedaleko są też Arkadia i Nieborów, bliżej kościół w Miedniewicach. Lepszego lasu w okolicach Warszawy (z tak dobrym dojazdem) się nie znajdzie !!!

  • bogucjusz

   Oceniono 12 razy 12

   Zamek w Czersku i okolice polecam

  • adamyauch

   Oceniono 15 razy 9

   Kultowy to jest Zajazd pod Złotym Okoniem w Serocku. Tam jest najlepsza ryba.

  • glemp1

   Oceniono 11 razy 9

   Twierdzę Modlin należy odwiedzić w miarę szybko, gdyż za kilka lat obiekt może zmienić się nie do poznania. Nowy właściciel zamierza przekształcić teren twierdzy w miasteczko smart city.

  • jman291

   Oceniono 8 razy 6

   Warszawa faktycznie może zaskoczyć. Byliśmy jakiś czas temu w Otwocku przy rzece Świder (Z-Hotel Spa) - cicho, las, rzeczka po której można chodzić :-) Bardzo polecam to miejsce.

  • notbremse

   Oceniono 6 razy 4

   Kultowa to była restauracja "POD ZŁOTYM LINEM". Lokal o nazwie "Złoty Lin" nie ma z nią nic wspólnego, procz dość interesującej zbieżności nazwy. Pojawił się w tym miejscu, gdy właściciele działającej w Wierzbicy znanej, działającej tam przez dziesięciolecia restauracji dostali wypowiedzenie umowy przez właściciela terenu.

  • Tom Xavier Jones

   Oceniono 3 razy 3

   ''Z centrum do Falenicy dostaniemy się autobusem linii 521 lub Koleją Mazowiecką.'' - chyba raczej Kolejami Mazowieckimi bo tak ten przewoznik sie nazywa. Kolej mazowiecka to praktycznie kazda kolej funkcjonujaca na terenie Mazowsza.

  • kuszelak

   Oceniono 3 razy 3

   Szkoda, że nie ma prostych map. Byłoby łatwiej.

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX