"Praga od lat pozostaje w cieniu Powiśla. Kładka to zmieni". Powstanie kładka przez Wisłę dla pieszych i rowerzystów

Trakt Praski

Trakt Praski (Małgorzata Dembowska/ mdembowska.pl)

Studentka architektury stworzyła projekt kładki łączącej dwa brzegi Wisły, która miałaby połączyć Powiśle z Pragą i być przeznaczona dla pieszych i rowerzystów. Przez wiele miesięcy przekonywała miasto do budowy przejścia. Udało się. Jeszcze w tym roku ratusz ogłosi konkurs architektoniczny na budowę takiej przeprawy.

Spodobało ci się? Polub nas

Pomysłodawczynią kładki na Pragę jest Małgorzata Dembowska. Swój projekt stworzyła w ramach swojej pracy dyplomowej, którą pisała u Ewy Kuryłowicz z biura Kuryłowicz & Associates. O jej genialnym pomyśle pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku.

Zdaniem Małgorzaty Dembowskiej nadal funkcjonuje silny podział miasta na dwie odseparowane od siebie części - prawą i lewą. Ten podział jest niekorzystny zwłaszcza dla rejonu Pragi Północ, który, jak pisała w swojej pracy Dembowska, od lat pozostaje w cieniu coraz bardziej atrakcyjnego Powiśla.

Kładka na Pragęmateriały prasowe

- Obszar Pragi, pomimo swojej historycznej wartości jest dziś miejscem wyjątkowo zaniedbanym, nieprzyjaznym i odciętym od reszty miasta. Dopiero bezpośrednie powiązanie piesze może w pełni połączyć podzielone dziś miasto. Licząc od miejsca styku ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia potrzebowalibyśmy niewiele ponad 20 minut marszu lub 7 minut jazdy rowerem, aby dotrzeć w samo serce Pragi - pisała.

Kładka na Pragęmaps.google.pl

Projekt Małgorzaty Dembowskiej wygrał wiele konkursów. Informacja o kładce rozniosła się w mediach.

Do wpisania pieszo-rowerowej przeprawy do katalogu miejskich inwestycji przekonywała również Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy. Kładka jej zdaniem mogłaby przyczynić się do odkrycia na nowo Mariensztatu, który jest przepiękny, ale trochę senny.

Informację o wpisaniu kładki do planu inwestycji na lata 2016-19 prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosi 8 marca. Jak informuje Gazeta Stołeczna, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy wpisane są dwie takie przeprawy: na wysokości Ratuszowej na Pradze i między Okrzei a Karową. Ratusz chce zabrać się do budowy tego drugiego mostu. Być może pierwsze prace uda się rozpocząć już w 2017 roku.

Kładka ma kosztować około 30 mln zł, czyli 10 razy mniej niż most samochodowy. Kładce będzie również towarzyszyć rozbudowa infrastruktury rowerowej na obu brzegach.

Zobacz także
  • Mural dla Davida Bowie. Mural dla Davida Bowie. Zagłosuj na finałową pracę!
  • Trakt Praski Genialny pomysł! Trakt Praski, czyli szlak dla pieszych i rowerzystów, który zepnie dwa brzegi Warszawy
Skomentuj:
"Praga od lat pozostaje w cieniu Powiśla. Kładka to zmieni". Powstanie kładka przez Wisłę dla pieszych i rowerzystów
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX