Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Dajcie powstańcom święty spokój! Panie Macierewicz, ostatnie słowo należy do bohaterów
Wie o tym każdy warszawiak, który oddaje cześć powstańcom. Kombatantom należy się szacunek i nikt nie ma prawa mówić im, jak powinni upamiętniać wydarzenie, których byli świadkami. Wydarzenie, które na zawsze zmieniło nie tylko historię miasta, ale także ich życie. Za młodu w wojenne piekło, dziś w odwieczną walkę o poszanowanie ich woli.
- To nie jest zaszczyt dla powstańców warszawskich, że stanie obok nich asysta wojskowa. To zaszczyt dla asysty wojskowej - mówił Piotr Kraśko w radiu Tok Fm, uderzając w meritum sprawy. W punkt!
Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas
I jeżeli powstańcy nie chcą apelu smoleńskiego na obchodach rocznicy PW, to mają do tego prawo! A my obowiązek ich zdanie uszanować.
Dlatego niezrozumiałe jest, że MON wciąż chce z tym zdaniem polemizować i zaprasza kombatantów na rozmowę w tej sprawie. - Pamięć historyczna nie znosi chaosu. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto - pisze sama Marta Kaczyńska w tygodniku „W sieci”. Bo nikt nie mówi, że katastrofa smoleńska nie powinna być upamiętniana, ale na Boga - nie przy okazji! Szanujmy ludzi pielęgnując o nich pamięć godnie.
Ba, właśnie ze względu na szacunek do obu wydarzeń, nic nie powinno być robione okazjonalnie. A taki jest odbiór idei Antoniego Macierewicza. Nie tylko przez świadków wydarzeń, ale mieszkańców czy polityków. Zatem pomysł ministerstwa trzeba uznać po prostu za fatalny! I w tej kwestii zgadzają się chyba niemal wszyscy. Mało tego! Zdanie na ten temat wyraził także historyk Andrzej Nowak, który w otwartym liście do ministra napisał: - Czy uważa Pan Minister, że Lech Kaczyński, Janusz Kurtyka, Sławomir Skrzypek czy Tomasz Merta uznaliby za stosowne obowiązkowe postawienie ich nazwisk obok nazwisk bohaterów i ofiar związanych z każdą wielką rocznicą polskiej walki o niepodległość? Na ile ich znałem - śmiem wątpić".
Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Zdanie wyrazili także sami mieszkańcy Warszawy, którzy chcą, tak jak bohaterowie powstania, w ciszy i spokoju upamiętnić miasto, które odrodziło się z ruin. Bez politycznej awantury. Bez wrzasków i przepychanek. O nic więcej powstańcy i warszawiacy nie proszą. Tylko święty spokój! Niestety, jak się okazuje - prośba o wyciszenie emocji przed pierwszym sierpnia pozostaje w sferze życzeń.
- Za dużo tych apeli - powiedział mi jeden z mężczyzn na warszawskiej Woli komentując całe zamieszenia z apelem smoleńskim w dniu rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. I chyba lepszego komentarza do całej sytuacji nie trzeba.
-
Warszawa. Uchwalono 300-procentową podwyżkę za wywóz śmieci. Trzaskowski: Odpowiada za to wyłącznie PiS
-
Jan Śpiewak winny zniesławienia córki byłego ministra. "Jeśli będę musiał iść do więzienia, niech tak się stanie"
-
Veolia podała przyczynę awarii sieci ciepłowniczej. Winna m.in. sól, którą posypywane są ulice
-
Warszawa. Awaria ciepłownicza. Część ul. Powsińskiej wciąż jest zamknięta. Liczne utrudnienia w ruchu
-
11-letnia dziewczynka potrącona w Rembertowie przez ciężarówkę. "Kierowca był trzeźwy"
- Przywrócono już dostawy ciepła do niektórych dzielnic. Mieszkańcy Ursusa poczekają do czwartku
- Nowe centrum Warszawy. Rafał Trzaskowski: Przyjazne, bezpieczne i tętniące życiem
- Ogromne korki w stolicy po awarii ciepłowniczej. Lepiej zostać w domu. "Komunikacyjny armagedon"
- Awaria ciepłownicza w Warszawie. Czytelnicy alarmują, że marzną. "Mieszkańcy mogą odczuwać niższą temperaturę"
- Rafał Trzaskowski o awarii: Ma zostać usunięta do godziny 22. "Obie osoby poparzone są w szpitalu"