Dekoracje TEJ kamienicy wzorowano na fasadzie Luwru. Dziś w jej miejscu stoi ikona Warszawy

Przed wojną na rogu Alej Jerozolimskich oraz ul. Marszałkowskiej mieściła się kamienica znanego przedsiębiorcy, a w niej popularna restauracja Żywiec, jedno z najbardziej eleganckich miejsc ówczesnej Warszawy.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czterokondygnacyjna kamienica znajdująca się na rogu ul. Jerozolimskich i Marszałkowskiej wzorowana na fasadzie paryskiego Luwru powstała dla Pinkusa Lothego, przedsiębiorcy, który działkę w tym miejscu otrzymał jako rekompensatę za straty finansowe poniesione przy budowie mostów dla kolei warszawsko-wiedeńskiej. Wzniesiona została w latach 1865-1866.

W okresie międzywojennym w kamienicy mieściła się popularna restauracja "Żywiec", a na szczycie budynku umieszczono reklamę piwa.

Jedną z sal ozdobiono freskiem "Bitwa pod Oliwą" współautorstwa cenionego artysty Bolesława Cybisa, malarz współtworzył m.in. dekorację wnętrz statku MS Batory, jednak w 1939 roku w związku z pracami przy pawilonie polskim na Międzynarodowej Wystawie w Nowym Jorku wyjechał do USA, gdzie pozostał na stałe.

Restauracja Żywiec, źródło: źródło: "Wnętrze", 1932

Restauracja Żywiec, źródło: źródło: "Wnętrze", 1932 nr 3

W trakcie powstania warszawskiego budynek (broniony przez batalion Iwo) został spalony i częściowo zniszczony. Z czasem - przed 1946 rokiem - budynek został rozebrany do parteru. Aż w końcu zniknął z mapy Warszawy.

Rotunda, oddział banku PKO BPFot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

Aktualnie na miejscu kamienicy znajduje się rotunda PKO BP SA, wybudowana w latach 1960-1969.

Więcej o:
Komentarze (9)
Dekoracje TEJ kamienicy wzorowano na fasadzie Luwru. Dziś w jej miejscu stoi ikona Warszawy
Zaloguj się
 • cucurucu

  Oceniono 9 razy 1

  Rotunda to ikona? Zawsze uwazalem ja za najwieksze gowno architektoniczne stolicy a okazuje sie , ze to ikona.

 • nwowatch

  Oceniono 4 razy 0

  Niemcy do dziś płacą Francuzom raty za zniszczenia w I wojnie.
  Angielscy podatnicy do dziś spłacają pożyczki na wojny napoleońskie.
  A za zbrodnie i szkody dokonane przez barbarzyńców z tego najbardziej popieprzonego narodu w Europie /* dostaliśmy: Bartoszewski kilka orderów i trochę dm i euro za wykłady, Mazowiecki klepa w plecy oraz fisztaszkowe dla niewielkiej części poszkodowanych.
  A za to morze krwi, ukradzione i zniszczone dobra powinni płacić przez kilkaset lat.
  Wszystkie kolejne polskie ekipy po 89 włącznie z PIS za to że nie wyartykuowały tego żądania wobec Niemców powinny trafić na listę narodowej zdrady.

  /* wywołanie 2 wojen, setki milionów zabitych i po co? spójrzcie na mapę przed 1914 i teraz.

 • have2trust

  Oceniono 2 razy 0

  Marszalkowska:
  Bardzo sie ciesze, bo rozbieraja wlasnie Un-versal, na ktorego miejscu powstanie ca 80m wiezowiec. Super! Czekalem na ta inwestycje, czytajac juz od lat 90ych. Nareszcie wiec! A co z rewitalizacja Rotundy? Szmata dalej obwieszony. Ale ten b*nk postkomunistyczny sie blazni. Zapowiadali juz oddanie Rotundy miastu pod osrodek rozrywkowo-kuturalny na Euro2012 w PL. I co? Tylko puste slowa! PK* BA*K PO*SKI WSTYD - TAKI WSTYD! Przeciez po drugiej stronie Marszalkowskiej jest juz budynek PK* z placowka, ten taki tandetnie oblepiony niebieskimi panelami i to remontowany byl chyba w latach 00? Ach, coz za architekczer to wybitny musial byc? :)

  Krakowskie Przedmiescie:
  Przy Krakowskim Przedmiesciu zaraz po drugiej stronie Ho*lu Bris*ol przy ulicy Karowej, gdzie jest w tej chwili "Skwer ks. Twardowskiego" byl przed wojna ciag kamienic.
  (pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Krakowskie_Przedmie%C5%9Bcie_w_Warszawie)
  Widac to na pocztowce z 1910r. Przeciez ten pomniczek ksiedza mozna "kurturarnie" przeniesc. Chyba wielmozne czarnoksiezniki w majtki nie popuszcza z tego powodu, co? Uwazam, ze powinny te kamienice zostac odtworzone, popyt napewno bedzie w tak prestizowej lokalizacji? Tylko prosze juz zadnych nowoczesnych stodol z blacha na dachu typu biurowiec przy Placu Krolewskim. Fuuuj! Masakara, trzeba juz lepiej bylo cos spekakularnego wybudowac, jezeli odtworzenie przedwojennego budynku bylo nieoplacalne, poniewaz byl np za maly? Ale mozna bylo, prosze zerknac tutaj:
  (giz3.salon24.pl/545854,buffer-zone-for-historic-centre-of-warsaw)
  A jak to inwesztor nazwal? Ze jak, "Busin-ss with Heri-age"? To trzeba byc dopiero sz**urzyskiem, tak oszpecic Stolice44! Skandal!!! Panowie inwesztorki-po-tworki! Taki budyneczek swietnie sie nadaje ale do centrum.. np Piaseczna! ;)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 10 razy -4

  który działkę w tym miejscu otrzymał jako rekompensatę za straty finansowe poniesione przy budowie mostów dla kolei warszawsko-wiedeńskiej. Wzniesiona została w latach 1865-1866...
  Ciekawe jaka partia wypłaciła mu ten zwrot za poniesione straty?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX